Kobieca transsmisja

W dniach od 27 do 29 listopada w Krakowie i Nowym Targu odbędzie się 7. edycja festiwalu Kobieca Transsmisja.

Decibelles (Francja) (źródło: materiały prasowe organizatora)

Decibelles (Francja) (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Kobieca Transsmisja to spotkanie ze sztuką tworzoną przez kobiety, przygotowane z myślą o tych, którzy chcą wysłuchać koncertów znakomitych artystek z całego świata, obejrzeć filmy i wystawy, a także wziąć udział w twórczych warsztatach prowadzonych przez niebanalne osobowości.

Ogromna pasja organizatorów, czyli Ewy Langer, Pauliny Bisztygi i Leszka Gnoińskiego, a także coraz większa popularność festiwalu wśród słuchaczy i wykonawczyń, sprawiły, że z niezależnego koncertu punkowego, od którego wszystko się zaczęło, Kobieca Transsmisja stała się rozpoznawalnym i docenianym festiwalem muzycznym. W ciągu kilku lat udało się zaprosić artystki niezwykłe, między innymi: Rykardę Parasol, Candice Gordon, Oczi Cziorne, Ballady i Romanse, Pochwalone, Mass Kotki, Translolę i wiele innych.

W tym roku publiczność krakowska i nowotarska może spodziewać się prawdziwych fajerwerków. Będą kapele punkowe (Jajnikiss, Decibelles, Repetitor), sety DJ-skie (Olivia Ungaro, Kim, Charlie, Ena Lind, Electric Indigo, Elwira Wojtunik), a także bardziej kameralne koncerty (Paulina Bisztyga, Magda Piskorczyk i Ula Stosio). Nie zabraknie również wernisaży (Amina Dargham, Susanna Salama), warsztatów twórczych (Joanna Słowińska, Ena Lind, Agata Bargiel) i projekcji filmowych.

Zwieńczeniem tegorocznej edycji będzie koncert zjawiskowej litewskiej artystki Aliny Orlovej, który odbędzie się 29 listopada o godzinie 19.00 w Radiu Kraków.

7 Kobieca Transsmisja – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

7 Kobieca Transsmisja – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alina Orlova to instrumentalistka, kompozytorka, autorka tekstów, pieśniarka. Na Litwie gwiazda swojego gatunku. Mocne entrée Orlovej do świata litewskiego show-biznesu rozpoczęło się wraz z otrzymaniem nagrody A.LT (odpowiednik polskiego Fryderyka) i piosenki Nesvarba. Magazyn „Prawda” pisał w jej kontekście o najlepszym debiucie roku. W 2008 roku ukazała się jej debiutancka płyta Laukinis šuo dingo (Dziki pies dingo). Na krążku znalazły się takie przeboje jak: Lovesong, Lijo, Vaiduokliai. Od tego momentu Orlova koncertuje w całej Europie, śpiewając po rosyjsku, litewsku i angielsku, a krytycy porównują jej postać sceniczną do Kate Bush, Tori Amos, Björk. Dzieje się tak prawdopodobnie za sprawą bardzo charakterystycznego, czystego sopranu, jak również instrumentalnej samodzielności. Orlova gra na fortepianie w sposób charakterystyczny i bardzo widowiskowy. Tak samo też śpiewa, ale od starszych sławnych koleżanek, do których jest porównywana, odróżnia ją słowiańska wrażliwość i zaśpiew wynikający z pochodzenia. Ojciec Aliny jest bowiem Polakiem, a matka Rosjanką z Woroneża. W jej przypadku określenie „charyzmatyczna” jest niewystarczające. Dostajemy zaproszenie do dzikiego, autorskiego świata pięknych, bardzo precyzyjnie skomponowanych i mistrzowsko wykonanych piosenek. Nie ma chyba wśród publiczności osoby, której by ten świat nie wciągnął. Orlova dotychczas pojawiła się, między innymi w Warszawie i Białymstoku na Festiwalu Halfway, gdzie wraz z Julią Marcel, pięknie wyśpiewała piosenkę To ostatnia niedziela.

Kobiece wymyślanie i wspólne realizowanie pomysłów jest zawsze pełne energii i tego specyficznego klimatu sekretów z podwórka. Hej, mamy pomysł, ale cicho sza: powiem ci na ucho, że wymyśliłam super festiwal dla kobiet. A ty się dołączysz, dołączą się też inne dziewczyny. Zrobimy coś RAZEM, to będzie tajemnica. A potem spotykają się, kombinują i naradzają. Jest wiele śmiechu i najbardziej dziwnych pomysłów. Aż w końcu przychodzi czas na realizację idei. I nagle włącza się tryb profesjonalizmu i koncentracji. Z emocji rodzi się siła, która zatacza coraz szersze kręgi i zagarnia nowe osoby. To taka Transmisja Dziewczyńskich Danych, najlepsza na świecie terapia dla kobiet nie wierzących w swoje możliwości. Warsztaty, koncerty, spotkania i knucie – po kilku dniach wszystko jest wiadome: jeśli rewolucja nadejdzie, to zrobią ją dziewczyny! – Sylwia Chutnik

Mentoring is essential in the arts. What better way to introduce you women to music, than lady fest where they can show their talent and collaborate with other like-minded women?! – Rykarda Parasol

Kobieca transsmisja – 7. ladyfest w Małopolsce
Od 27 do 29 listopada 2015 roku
Nowy Targ
Kraków

Dodaj komentarz