Adam Brincken – Wystawa retrospektywna

4 grudnia w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie odbędzie się wernisaż wystawy retrospektywnej, gdzie można będzie oglądać prace, których autorem jest Adam Brincken.

Adam Brincken, z cyklu „Papierowy kamień”, 1995 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Adam Brincken, z cyklu „Papierowy kamień”, 1995 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Adam Brincken jest malarzem abstrakcjonistą, twórcą polichromii, witrażystą, projektantem wystroju obiektów sakralnych, scenografem oraz autorem przestrzennych, jak sam je nazywa, obiekto-obrazów. Tak różnorodna i złożona twórczość została opracowana merytorycznie przez kuratorkę wystawy Barbarę Major oraz zaaranżowana przez Annę Król.

Prezentowana ekspozycja jest zbudowana jak typowa retrospektywa, polegająca na chronologicznej prezentacji dzieł. W przypadku Adama Brinckena ten rodzaj wystawy pozwolił na w możliwie najbardziej pełny sposób pokazanie horyzontów twórczości artysty, znanego z poszukiwań odpowiedniej formy dla swoich wypowiedzi.

Adam Brincken – jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1975 roku uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa  w pracowni Adama Marczyńskiego. Obecnie pracuje w macierzystej uczelni, gdzie Prowadzi Pracownię Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych. W 1992 roku uzyskał tytuł profesorski. Jest także wykładowcą na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II w Krakowie. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, a w latach 1990–1996 prezes jego oddziału krakowskiego. W latach 80. XX wieku współtworzył ruch kultury niezależnej. Brał udział w liczncyh wystawach indywidualnych oraz zbiorowych zarówno w kraju, jak i za granicą.

Adam Brincken, Wystawa retrospektywna
Wernisaż: 4 grudnia 2015 roku
Miejska Galeria Sztuki
Częstochowa

Dodaj komentarz