Tu było, tu stało 3

Tu było, tu stało i Stowarzyszenie MASŁAW zapraszają na premierę drukowanej mapy Tu było, tu stało 3. Przekształcenia w architekturze Warszawy po 1989 r., która odbędzie się 1 grudnia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Biurowiec Prezydium Rządu, fot. Zbyszko Siemaszko, zbiory NAC (źródło: materiały prasowe wydawcy)`Biurowiec Prezydium Rządu, fot. Zbyszko Siemaszko, zbiory NAC (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Biurowiec Prezydium Rządu, fot. Zbyszko Siemaszko, zbiory NAC (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Na mapie TBTS znalazło się 20 budynków, a także przestrzeni miejskich, które zmieniły się w ciągu ostatnich 25 lat, a są cenne ze względu na swoją wartość artystyczną, historyczną, kontekst społeczno- kulturowy czy też istotną dla stolicy lokalizację. Obiekty te zostały poddane różnorodnym przekształceniom – modernizacjom, adaptacjom, rewitalizacjom, remontom, konserwacjom. Porównując je ze sobą, możemy ocenić, które z nich są dobrymi przykładami tych zmian, a które spowodowały utratę wartości zabytkowej – artystycznej bądź historycznej.

Dwie pierwsze części mapy TBTS – ukazujące wyburzenia w Warszawie po 1989 r. – cieszyły się dużym zainteresowaniem. Trzecia część została wydana drukiem w nakładzie 5 tysięcy egzemplarzy. Wydawnictwo jest dwujęzyczne – polsko-angielskie.

Priorytetowym celem projektu TBTS jest edukacja, przybliżenie mieszkańcom Warszawy problematyki zmian w tkance miejskiej i przekształceń wartościowych obiektów. Dlatego premierę mapy w Muzeum Sztuki Nowoczesnej poprzedza cykl sześciu wycieczek architektonicznych, prowadzonych w pięciu warszawskich dzielnicach przez historyków sztuki i architektów. Tematy spacerów to m.in. Ściana Wschodnia, SKS Warszawianka i dworce Linii Średnicowej oraz Fabryka Wódek Koneser.

Mapa, wycieczki po Warszawie, wykład i spotkania służą temu, by zaciekawić historią, tradycją i architekturą stolicy oraz zwrócić uwagę na potrzebę dbania o spuściznę architektoniczną, a także o przestrzeń miejską. Chcemy przyjrzeć się temu, jakie zmiany zaszły w przestrzeni Warszawy przez ostatnie 25 lat, a także ocenić ich jakość: co otrzymaliśmy, a co być może straciliśmy w ich wyniku – opowiada Patrycja Jastrzębska, autorka i organizatorka projektu. – Ważne jest również to, by nie przymykać oczu na błędy i przypomnieć inwestycje, które zamiast upiększać Warszawę szpecą ją, czy też powodują utratę zabytkowego charakteru obiektu. Przecież te nieudane rewitalizacje i przekształcenia prowadzą często do degradacji cennego, oryginalnego założenia i pomysłu architekta lub utraty substancji zabytkowej. Równocześnie bardzo zależy nam na ukazaniu także pozytywnych przykładów projektów przekształceń obiektów, które mogły popaść w ruinę, a otrzymały „drugie życie” – podkreśla.

Jednym z 20 obiektów umieszczonych na mapie jest położony przy ul. Wspólnej 62 Biurowiec Prezydium Rządu. Wysmakowany projekt, autorstwa Marka Leykama, jeden z ciekawszych powojennych budynków warszawskich, powstał w okresie panowania doktryny socrealistycznej (1951 r.). Budynek został zmodernizowany w latach 2010-2012 przez prywatnego inwestora, który z szacunkiem podszedł do walorów wybitnej architektury i przywrócił dawny blask pierwotnemu założeniu.

Tu było, tu stało 3 – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tu było, tu stało 3 – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przykładem modelowej adaptacji postindustrialnej architektury do nowych funkcji jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Obiekt stworzony zgodnie z koncepcją architektoniczną Wojciecha Obtułowicza był nagradzany w wielu prestiżowych konkursach, w tym m.in. CEPIF & International Herald Tribune w kategorii „najlepsza rewitalizacja” w 2008 r. Pierwotnie na terenie MPW mieściła się Elektrownia Tramwajowa na Woli. Zespół obiektów powstał w latach 1905–1908, według projektu Jana Lenartowicza.

Na mapie znalazły się również m.in. Fabryka Wódek Koneser, kino Iluzjon, Warszawianka, Prudential i Pałac Jabłonowskich na Placu Teatralnym.

Organizatorzy projektu TBTS zachęcają do rozmowy o zaznaczonych na mapie realizacjach i zapraszają na debatę z udziałem ekspertów na dotyczącej problematyki mapy Tu było, tu stało 3, która odbędzie się 10 grudnia o godz. 18.00 w klubokawiarni Państwomiasto.

Zależy nam na wywołaniu dyskusji. Chcielibyśmy poznać opinię znawców i mieszkańców Warszawy na temat zmian w tkance architektonicznej stolicy ostatnich lat. Dowiedzieć się, jakie ich zdaniem obiekty zyskały, a jakie straciły na wartości. Zapraszamy – zachęca Patrycja Jastrzębska.

Koncepcja mapy: Patrycja Jastrzębska (Tu było, tu stało, Stowarzyszenie MASŁAW)
Współpraca merytoryczna: Małgorzata Kuciewicz (Centrala)
Konsultacje merytoryczne: prof. Waldemar Baraniewski (ASP Warszawa)
Grafika: Zofia Herbich

Premierze mapy Tu było, tu stało 3 (TBTS) towarzyszyć będzie wykład Co nam zostało po transformacji?, który wygłosi prof. Waldemar Baraniewski z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Tu było, tu stało – premiera trzeciej części drukowanej mapy
1 grudnia 2015 roku, godz. 18.00
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Debata: 10 grudnia 2015 roku, godz. 18.00
Klubokawiarnia Państwomiasto
Warszawa

Dodaj komentarz