• 2015-11-18

Dybuk po raz ostatni w tym roku

Dybuka w reżyserii Mai Kleczewskiej będzie można zobaczyć po raz ostatni w tym roku od 27 do 29 listopada. Jest to spektakl, który zaingurował  świętowanie 65-lecie istnienia Teatru Żydowskiego.

Maja Kleczewska, „Dybuk” − plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maja Kleczewska, „Dybuk” − plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Premiera Dybuka na podstawie Szymona An-skiego w reżyserii Mai Kleczewskiej odbyła się w kwietniu. Był to jeden z najczęściej komentowanych spektakli minionego sezonu. 15 listopada za tę sztukę reżyserka otrzymała „Laur Konrada” na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach.

Spektakl Dybuk oparty jest na należącym do klasyki dramatu żydowskiego tekście Szymona An-skiego, będącym jidyszowym Romeo i Julią, ludową legendą opowiadającą o duszy zmarłego ucznia jesziwy, wcielającej się w ciało ukochanej. Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski nadają tej historii szersze znaczenie, czyniąc z niej opowieść o złamanym przymierzu pomiędzy narodami i powracającej pamięci. W tym kontekście szczególnie istotna staje się historia i przestrzeń Teatru Żydowskiego, wybudowanego w centrum przedwojennej dzielnicy żydowskiej i na terenie dawnego Getta warszawskiego. Dramat An-skiego zostaje poszerzony o historie mieszkańców getta, a także ofiar i ocalałych z Holokaustu. Twórcy niemal dosłownie przywracają ich do życia, czynią widzialnymi, konfrontują współczesność z tymi, którzy odeszli, a trwale „przylgnęli” do nas – żyjących. Istotą spektaklu jest powołanie na scenie Życia, które z racji swojego pochodzenia zostało przerwane. W dobie wciąż powracającego zagrożenia ideologiami totalitarnymi i wojnami, musimy przypominać o zamordowanych, o ich Życiu, by historia kolejny raz nie zatoczyła koła.

Reżyseria: Maja Kleczewska
Przekład: Michał Friedman
Scenariusz: Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowski
Kostiumy: Konrad
Dramaturgia: Łukasz
Muzyka: Stefan Węgłowski
Scenografia, światła, video: Wojciech Puś
Asystent reżysera: Jędrzej Piaskowski

Maja Kleczewska | Dybuk
Od 27 do 29 listopada 2015 roku
Teatr Żydowski w Warszawie

Dodaj komentarz