Milion linii

25 listopada Bunkier Sztuki w Krakowie zaprasza na wernisaż wystawy Milion linii. W ramach otwarcia odbędzie się performance Magdy Buczek, Laury Kaminskaitė, Erkiego Kasemetsa i Robertasa Narkusa.

Bianka Rolando, „Bez tytułu”, z cyklu „Podpłomyki”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bianka Rolando, „Bez tytułu”, z cyklu „Podpłomyki”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pani Miller – bohaterka opowiadania Szczegóły angielskiego pisarza Chiny Miévielle’a – cierpi na dość osobliwą przypadłość. Dręczą ją natrętne wizje. W liniach, pęknięciach i zagięciach otoczenia nieustannie dostrzega dziwne i przerażające istoty, które usiłują przejąć kontrolę nad naszym światem. Uwięziona w świecie szczegółów, „milionów malutkich upiornych krawędzi, milionów linii”, które uporczywie interpretuje w jeden i ten sam sposób, pani Miller nie opuszcza swego mieszkania. Świat poza nim jest dla niej nie do zniesienia, stając się wielkim portalem, poprzez który inna rzeczywistość przenika do jej własnej. Ze strachu przed kiełkującymi wizjami bohaterka pragnie zapobiec powstawaniu kolejnych szczelin, malując wszystkie ściany swego mieszkania na biało. Mimo dziesiątek wizji, jakich doświadcza, jej historia może być odczytywana jako ostrzegawcza opowieść o ograniczeniach wyobraźni kontrolowanej przez zewnętrzne siły.

To, co wyobrażone – jako to, co aktywnie wkracza w naszą rzeczywistość i ją modyfikuje – jest również przedmiotem dociekań litewskiego filozofa Kristupasa Saboliusa. Wskazuje on na dwojaką naturę wyobraźni: z jednej strony powiększa ona obszar ludzkiej wolności, pozwalając nam dostrzec nowe możliwości i sposoby ich realizacji, z drugiej jednak może stać się przedmiotem kontroli. Ten ostatni aspekt zazwyczaj doskonale widoczny jest w działalności tzw. fabryk snów – przemysłów reklamy, rozrywki, a nawet kultury jako takiej, które „synchronizują tożsamości nie poprzez to, jacy jesteśmy, ale poprzez to, o czym marzymy”. W swych tekstach Sabolius analizuje takie formy wyobraźni, które ujawniają jej krytyczny potencjał względem tych mechanizmów.

Te dwie formy narracji na temat wyobraźni – literacka (Miéville) i filozoficzna (Sabolius) – spotykają się w przestrzeni wystawy Milion Linii prezentowanej w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie.

Wątki te rozwija w swoich pracach ponad 30 zaproszonych artystów, w szczególności tych pochodzących z Litwy, Polski, Holandii i Stanów Zjednoczonych: Wojciech Bąkowski, Nick Bastis i Darius Mikšys, David Bernstein i Styrmir Örn Guðmundsson, Māris Bišofs, Brud, Magda Buczek, Marek Chlanda, Beth Collar, Valentina Desideri i Céline Condorelli, Dina Danish, Kipras Dubauskas, Michał Gayer, gerlach en koop, Antanas Gerlikas, Łukasz Jastrubczak, Laura Kaminskaitė, Erki Kasemets, Yazan Khalili, Mikko Kuorinki, Žilvinas Landzbergas, Marcos Lutyens, Robertas Narkus, Rosalind Nashashibi, Bianka Rolando, Viktorija Rybakova, Algirdas Šeškus, Jay Tan, Nomeda i Gediminas Urbonas.

Wydarzenia towarzyszące odbędą się z udziałem Matthew Posta i Kristupasa Saboliusa. Wystawie towarzyszy publikacja autorstwa Kristupasa Saboliusa, która jest pierwszym tłumaczeniem jego prac na język polski i angielski.

Wystawa Milion linii jest organizowana przez Galerię Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej (CAC) w Wilnie w ramach XII Triennale Bałtyckiego oraz w ramach projektu „Litwa w Krakowie: Sezon Kultury 2015” przy wsparciu Litewskiego Ministerstwa Kultury, Frame Visual Art Finland oraz fundacji Mondriaana.

Milion linii
Od 26 listopada 2015 roku do 31 stycznia 2016 roku
Wernisaż: 25 listopada 2015 roku, godzina 18.00
Kuratorki: Virginija Januškeviciūtė, Aneta Rostkowska
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
Kraków

Dodaj komentarz