• 2015-11-17

HumanDOC – przyjdź, zobacz, zainspiruj się

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC to kino dokumentalne na najwyższym światowym poziomie ukazujące pogłębiony obraz świata, zmian społecznych i kulturowych, największych wyzwań współczesności i globalnych współzależności. Festiwal rozpocznie się już 20 listopada w warszawskiej Kinotece.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC – plakat (źródło: materiały organizatora)

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC – plakat (źródło: materiały organizatora)

Specjalnie dla rodziców zorganizowany został pokaz filmu Kampania Wild Thing. Reżyser David Bond jest ojcem. Wiele się zmieniło odkąd był dzieckiem. Jego dzieci są podłączone do ekranów i nie mają zamiaru wychodzi na zewnątrz. Chcą Ipodów, telewizji oraz plastikowych zabawek. Działy marketingowe Apple, Disney i Mattel kontrolują jego latorośl lepiej od niego. Zdeterminowany by zachęcić je do wstania i wyjścia na zewnątrz, David mianował się Dyrektorem Marketingowym Natury. Z pomocą ekspertów rozwinął i wprowadził na rynek ogólnoświatową kampanię marketingową zachęcającą dzieci do wyjścia na łono natury. Project Wild Thing, jest przezabawną, prawdziwą historią mężczyzny zdeterminowanego by przekonać dzieci do ostatecznego, zadziwiającego produktu: Natury.

Kolejnym punktem tegorocznego HumanDOC będzie film Kanthari: U źródeł zmian. To historia nominowanej do Pokojowej Nagrody Nobla, niewidomej Sabriye Tenberken, jej partnerze i ich podróży przez Kenię i Ugandę, w ślad za liderami przemian społecznych – osób które przekształciły swoje dramaty życiowe w innowacyjne metody aktywizacji środowisk społecznie wykluczonych. To alternatywa wobec dotychczasowych modeli pomocy rozwojowej.

Najpiękniejsze zdjęcia można zobaczyć w filmie Badjao. Duchy z morze. Alexan, ostatni nurkujący w stylu Compressor diving na wyspie Mabul niedaleko Borneo, uczy 10-letniego Sari niebezpiecznych technik poławiania, zdradza pokusy związane z gospodarką turystyczną oraz tajemnice podwodnego świata. Film ukazuje starożytne tradycje plemienia Badjao. Jego członkowie żyli dawniej niczym ryby, spędzając większość czasu w wodzie. Niestety współczesna cywilizacja zmieniła ich przyzwyczajenia, skazując mieszkańców niemalże na wymarcie.

W ramach festiwalu odbędzie się też pokaz filmu Kiedy walczą słonie. W Demokratycznej Republice Konga znajdują się jedne z najbogatszych złóż minerałów coraz bardziej pożądanych przez zachodnich konsumentów elektroniki m.in. miedzi i kobaltu. Zamiast poprawiać jakość życia najbiedniejszej nacji na ziemi, miliardy dolarów trafiają do międzynarodowych korporacji, skorumpowanych polityków i lokalnych bojówek. Eksploatacja tych minerałów napędza wojnę, która od 1996 roku pochłonęła pięć milionów istnień. Może kiedyś konflikt ten będzie znany jako największa zbrodnia przeciwko ludzkości we współczesnej historii. Reżyser próbuje zatrzymać niepokojącą rządzę konsumpcji, przez którą cierpi uboga Afryka.

Na koniec festiwalu organizatorzy przewidzieli pokaz filmu 18 Poszukiwanych czyli historia miasteczka Bejt Sahur w czasie Intifady w roku 1988. Film przedstawia losy 18 krów, które zmieniły życie mieszkańców, a także stały się kością niezgody między Palestyńczykami a władzami Izraela. Ukazuje bezsens wojny, nakazów i zakazów oraz pokazuje proces kształtowania się lokalnej społeczności poprzez pokojową działalność antyokupacyjną. Niezwykła forma filmu, która zaskakuje poprzez połączenie zdjęć dokumentalnych, animacji i komiksu. Film z oficjalnej selekcji tegorocznego Festiwalu Human Rights Watch Festival 2015.

HumanDOC jest nie tylko ucztą dla widza, daje również możliwości rozwoju filmowcom. Taką okazją będzie spotkanie autorskie z mistrzem dokumentu Marijn Poels, wybitnym dokumentalistą, laureatem nagród Doby Spittal Award, NL Award, Medal of Peace, Heart of Culture. Marjin Poels jest znany z dokumentowania problemów praw człowieka na świecie i poruszania społecznych dylematów z różnych miejsc świata, takich jak Pakistan czy Kenia. Jego produkcje są inspiracją do działań humanitarnych, ale i też do inicjatyw na rzecz rozwoju i promocji kultury. Warsztaty i inne wydarzenia towarzyszące są otwarte i bezpłatne.

Tym, co wyróżnia HumanDOC spośród pozostałych festiwali o tematyce dokumentalnej jest aktywny udział w debacie społecznej oraz promowanie odpowiedzialności społecznej ze strony ludzi filmu, a także szeroki zasięg działania i gotowość docierania do wszystkich widzów.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC
Od 20 do 22 listopada 2015 roku
Fundacja HumanDOC, Warszawa

Dodaj komentarz