Męskie czytanie – Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie

„Uważam siebie za człowieka niezmiernie prostego i zwyczajnego, i nie wyobrażam sobie, żeby ktoś mógł się mnie bać” – mówił Jarosław Iwaszkiewicz, jeden z gigantów polskiej literatury XX wieku.  Ale kim był prywatnie? Czego się wstydził, w kim się kochał. Na te pytania postara się odpowiedzieć nowa książka Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie, a także interpretacja jej fragmentów w wykonaniu trzech znakomitych aktorów. Wydarzenie odbędzie się 18 listopada w Warszawie.

Męskie Czytanie, Anna Król „Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie” Wilk&Król Oficyna Wydawnicza – plakat (źródło: materiały organizatora)

Męskie Czytanie, Anna Król „Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie” Wilk&Król Oficyna Wydawnicza – plakat (źródło: materiały organizatora)

W PRL Iwaszkiewicz był instytucją: wielki posturą i popularnością, drukowany w ogromnych nakładach i ekranizowany, traktowany jak wyrocznia, ikona męskiego stylu i celebryta. Budził podziw, zazdrość i lęk. Jednak do tej pory nie wiedzieliśmy kiedy to przeżył największą namiętność, czy bywał samotny. Wreszcie – kto pomagał mu na starość wyjść z wanny i komu ufał?

Do świata męskiej intymności zaprowadzą trzej świetni aktorzy: Przemysław Bluszcz, Janusz Chabior i Łukasz Simlat. Pokażą różne wcielenia człowieka, który żył w kilku skonfliktowanych rolach jednocześnie. Będą interpretować fragmenty nowej książki Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie Anny Król.

To zaskakujący portret, bo po raz pierwszy tak otwarcie ukazany został homoseksualizm pisarza, jego stosunek do pieniędzy i polityki, choroba psychiczna żony, uczuciowe uwikłanie. Nowe są także materiały wykorzystane w opowieści: niepublikowane listy miłosne, rzeczy, ubrania, prywatne zapiski zachowane 35 lat po śmierci autora w setkach teczek.

Powstały oparte na faktach sceny fabularne: intymne zbliżenia, codzienne rozmowy, ulotne chwile. Prezentowane przez aktorów pozwolą być z Iwaszkiewiczem w osobistych momentach. Tych spędzonych z żoną Anną, ukochanym Jerzym Błeszyńskim, kuzynem Karolem Szymanowskim i zaufanym sekretarzem Szymonem Piotrowskim. Od młodości do schyłku życia, od nocnych zabaw w przedwojennym Zakopanem, aż po tragiczny finał miłości w szpitalu gruźliczym w Turczynku.

Męskie czytanie to wieczór, który połączy aktorstwo, archiwalia i obrazy wideo. Premierowo pokazane zostaną towarzyszące książce nowe materiały filmowe, nakręcone w miejscach ważnych dla Iwaszkiewicza. Prezentowane też będą artystyczne fotografie przedmiotów i strojów pisarza, przygotowane przez Olgę Świątecką.

Męskie czytanie – Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie
18 listopada 2015 roku, godz. 19.30
Dom Towarowy Braci Jabłkowskich w Warszawie
Wilk&Król Oficyna Wydawnicza

Dodaj komentarz