Kompas Młodej Sztuki – Gala 5. edycji

Kompas Młodej Sztuki jest rankingiem artystów współczesnych, tworzących w różnych mediach. 25 listopada jego wyniki zostaną ogłoszone po raz piąty podczas uroczystej gali w warszawskiej Galerii (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Kompas Młodej Sztuki 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kompas Młodej Sztuki 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jedynym ograniczeniem Kompasu Młodej Sztuki jest wiek artystów – maksymalnie 35 lat. W KMS biorą udział  czołowe polskie galerie sztuki współczesnej zarówno prywatne (m.in. Galeria Starmach, Zderzak, Propaganda, Leto, lokal_30, Galeria Le Guern, m kwadrat, Mostra), jak i publiczne (m.in.Foksal, BWA Zielona Góra, Galeria Bielska, Galeria Biała, Labirynt, Łaźnia, BWA Tarnów). Prawie 80 właścicieli i szefów tych placówek typuje pięciu najlepszych ich zdaniem młodych artystów. Z tych nominacji powstaje obiektywna lista twórców, na których warto zwrócić uwagę albo już odnieśli sukces albo są postrzegani jako artyści z przyszłością.

W zeszłym roku ex aeuqo wygrali Ewa Juszkiewicz i Bartosz Kokosiński. Polski rynek sztuki nadal jest młody i w fazie rozwoju. Od kilku lat można zauważyć wzrost zainteresowania malarstwem współczesnym, grafiką a ostatnio też fotografią. Największe wątpliwości jakie pojawiają się zwłaszcza przed pierwszymi zakupami to brak pewności, co do słuszności wyboru. Czy oby na pewno kupiliśmy prawdziwą sztukę? Żeby odpowiedzieć na to pytanie warto zrobić rozeznanie, które galerie oferują prace na odpowiednim poziomie i wtedy zaufać swojemu gustowi. Podpowiedzią nie tylko dla nowicjuszy jest Kompas Młodej Sztuki  publikowany od 2008 roku  na łamach „Rzeczpospolitej” w dziale Moje pieniądze.

Kompas Młodej Sztuki na stałe wrósł już w artystyczny obieg, dla potencjalnych klientów obecność artysty na liście KMS, zwłaszcza w czołówce jest świadectwem, że został doceniony przez grono profesjonalistów. „Często mam zapytania o prace twórców, którzy zajmują wysoką pozycję w KMS” – mówi Karolina Nowak, ekspert ds. Inwestycji w Dzieła Sztuki w Wealth Solutions. Dla uwiarygodnienia pozycji rynkowej pojawiają się informacje o miejscu w rankingu  np. na Warszawskich Targach Sztuki.

W 2012 roku z uwagi na walor edukacyjny rankingów Kompas Sztuki i Kompas Młodej Sztuki  zostały objęte patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dwa lata później  dołączyło Narodowe Centrum Kultury, które przyznało liderom KMS 2014 nagrodę pieniężną. W 2012 roku nagrodę otrzymał Radek Szlaga, zwycięzca Kompasu Młodej Sztuki 2012. Sfinansowała ją Fundacja Marka M. Pieńkowskiego, wspierająca młode talenty. Do piątej już edycji KMS 2015  dołączyła Fundacja Inspiruje nas życie Banku Millennium, która oprócz NCK przyzna nagrodę pieniężną zwycięzcy rankingu.

Wielu artystów z czołówki KMS, docenionych przez głosujące galerie odnosi sukcesy również i za granicą (m.in. Rafał Bujnowski – lider pierwszej edycji,  Ewa Juszkiewicz, Agnieszka Polska, Radek Szlaga, Julian Jakub Ziółkowski, Tomek Kowalski).

Gala 5. edycji Kompasu Młodej Sztuki 2015
25 listopada 2015 roku, godzina 19.00
Wystawa pokonkursowa będzie czynna do 14 grudnia 2015 roku
Kuratorzy wystawy: Kama Zboralska, Piotr Cegłowski (autorzy projektów Kompas Sztuki i Kompas Młodej Sztuki)
Galeria (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego
Warszawa

Dodaj komentarz