• 2015-11-17

Cyd – wznowienie po latach

Po kilkuletniej przerwie w najbliższą sobotę – 21 listopada Teatr Polski w Warszawie wznawia sławną tragikomedię Pierre Corneille w reżyserii Ivan Alexandre’a Cyd. W obsadzie m.in. Grażyna Barszczewska, Marta Kurzak, Marcin Kwaśny i Paweł Krucz.

„Cyd” reż. Ivan Alexandre, Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana (źródło: materiały organizatora)

„Cyd”, reż. Ivan Alexandre, Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana (źródło: materiały organizatora)

Rodrigo Díaz de Bivar – Cyd, zwany też Cydem Campeador, żyjący w latach 1030–1099 rycerz kastylijski, wsławił się bojami z Maurami i Katalończykami. Opiewany i podziwiany za życia, po śmierci obrósł w legendę, stając się wzorem rycerstwa, męstwa i wierności – za równo w służbie jak i miłości.

Cyd w tragikomedii Corneille’a, spełniając obowiązek wobec rodu i nazwiska, zabija w pojedynku ojca swej ukochanej – don Gomesa. Los nie pozostawia mu wyboru, gdyby tego nie uczynił okryłby się hańbą, podejmując wyzwanie pomścił wprawdzie zniewagę, ale zaryzykował utratę miłości Szimeny, która musiała wybierać między wiernością ukochanemu, a wiernością pamięci ojca.

Corneille rozwinął ów temat w sposób nowatorski czyniąc podstawowym bohaterem utworu nie czyny, a uczucia i przymioty ducha – z miłością i honorem na czele. Nad rozwój akcji przedłożył możliwość śledzenia wewnętrznych przemian bohaterów, stąd w utworze tak wiele monologów dających szansę na wspaniałe aktorskie kreacje.

Cyd po raz pierwszy pojawił się na polskiej scenie w tłumaczeniu Jana Morsztyna w roku 1660 w zamojskim teatrze dworskim. Tłumaczenie Morsztyna, choć tak odległe od języka współczesnego, dzięki zachowaniu rytmu i płynności języka oryginału, uważane jest do tej pory za jedno z największych osiągnięć polskiej sztuki translatorskiej. Z tego właśnie tłumaczenia postanowił skorzystać Ivan Alexandre przygotowując premierę w Teatrze Polskim.

Restauracji i adaptacji tekstu dokonał na potrzeby tego wystawienia Piotr Kamiński. Kostiumy wzorowane na strojach z epoki projektuje Dorota Kołodyńska. Francuski scenograf Antoine Fontaine pracuje nad scenografią, która w pełni wykorzysta możliwości techniczne dużej sceny Teatru Polskiego. Muzykę skomponuje Antoni Komasa-Łazarkiewicz.

Reżyseria: Ivan Alexandre
Asystentka reżysera: Joanna Grabowiecka
Scenografia: Antoine Fontaine
Kostiumy: Dorota Kołodyńska
Reżyseria światła: Piotr Pawlik
Asystent scenografa/tłumacz: Katarzyna Nocuń
Improwizacja muzyczna: Mateusz Szemraj i Michał Pindakiewicz
obsada: Marta Kurzak, Ewa Makomaska, Afrodyta Weselak, Grażyna Barszczewska, Paweł Krucz, Wojciech Czerwiński, Marcin Kwaśny, Maksymilian Rogacki, Marcin Jędrzejewski, Krzysztof Kumor, Antoni Ostrouch, Adrianna Kućmierz

Cyd
Najbliższe spektakle: 21 i 22 listopada, 19 i 20 grudnia 2015 roku
Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie

Dodaj komentarz