• 2015-11-14

To jest Europa?

Fundacja Strefa WolnoSłowa po raz kolejny organizuje nietypowe wydarzenie – spektakl-kolację. Tym razem 15 listopada odbędzie się premiera spektaklu To jest Europa?, która zainauguruje działalność Stołu Powszechnego – wspólnej przestrzeni kawiarniano-warsztatowej tworzonej przez Strefę WolnoSłowa i Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie.

„To jest Europa?”, reż. Alicja Borkowska, fot. Ola Żwan (źródło: materiały prasowe)

„To jest Europa?”, reż. Alicja Borkowska, fot. Ola Żwan (źródło: materiały prasowe)

Pierwszy spektakl-kolacja To jest Europa? to historia życia i podróży Jana Nawazi, Afgańczyka uciekającego od wojny, aktora amatora, z którym Strefa WolnoSłowa przeprowadziła cykl wywiadów. Jan jest Hazarem, zmuszony został do wyjazdu z kraju w 2000 roku. Po siedmioletniej odysei, w czasie której, z pomocą przemytników ludzi, podróżował pieszo przez góry, ukrywał się na pakach ciężarówek, przemierzył morze, a po drodze chwytał się przypadkowych prac, aby zarobić na dalszą przeprawę, dotarł do Europy. Dziś pracuje w założonej przez siebie pizzerii w Bolonii, we Włoszech.

Jego podróż z ogarniętego wojną Afganistanu, przez Pakistan, Turcję i Grecję stała się inspiracją dla wielokulturowej grupy Strefy WolnoSłowej do stworzenia spektaklu będącego opowieścią o podróży uchodźczej do Europy, o desperackiej przeprawie, której motorem napędzającym jest ucieczka od wojny i marzenie o lepszym życiu w „krainie wiecznej szczęśliwości” – Europie.

Strefa WolnoSłowa, we współpracy z Rayem Dickatym i Piotrem Dąbrowskim, przygotowała kolację-spektakl, gdzie prawdziwe historie uchodźców przeplatają się z Kandydem, czyli optymizmem Woltera, stającym się ramą teatralnej opowieści.

Spektakle-kolacje Strefy WolnoSłowej przy Stole Powszechnym nawiązują do najlepszych tradycji południowoamerykańskiego teatru wspólnotowego, angażując do udziału zarówno profesjonalnych artystów, jak i amatorów, a inspiracje czerpią z literatury pięknej, literatury faktu, prawdziwych historii uczestników działań Strefy WolnoSłowej oraz palących problemów naszej współczesności.

Reżyseria: Alicja Borkowska
Tekst: Tomasz Gromadka
Muzyka: Ray Dickaty i Piotr Dąbrowski
Wizualizacje wideo: Maria Porzyc
Szef kuchni, twórca menu: Prosper Panasiuk
Asystentka produkcji: Weronika Chinowska

To jest Europa?
Premiera: 15 listopada 2015 roku
Fundacja Strefa WolnoSłowa, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie

Dodaj komentarz