Romans z grafiką i Rolandem Toporem

We wtorek 17 listopada odbędzie się specjalny wieczór z wystawą Romans z grafiką. Od Albersa do Vostella, którą można oglądać w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie do 10 stycznia 2016. O godzinie 17.30 po ekspozycji oprowadzi kurator Marta Anna Raczek-Karcz, Prezes Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, a o 19.00 rozpocznie się przedstawienie Teatru Barakah Dramatorium z Rolandem Toporem, groteską i humorem surrealistycznym.

„Dramatorium z Rolandem Toporem, groteską i humorem surrealistycznym” (źródło: materiały prasowe)

„Dramatorium z Rolandem Toporem, groteską i humorem surrealistycznym” (źródło: materiały prasowe)

Romans z grafiką to wystawa prezentująca 92 prace autorstwa 35 ważnych i uznanych artystów drugiej połowy XX wieku, wywodzących się z Europy i USA, ukazująca ich twórczość z perspektywy zauroczenia medium graficznym. Fascynacja grafiką pojawiała się na różnych etapach aktywności artystycznej poszczególnych twórców, kojarzonych przede wszystkim z takimi dyscyplinami jak malarstwo, rzeźba czy performance. Są wśród nich m.in. Josef Albers, Joseph Beuys, Louise Bourgeois, Sophie Calle, Sol LeWitt czy Victor Vasarely oraz Roland Topor.

Wokół postaci i dorobku artystycznego tego ostatniego osnute jest właśnie Dramatorium Teatru Barakah. Roland Topor urodził się w roku w 1938 w Paryżu, ale jego rodzice przyjechali tam jako żydowscy emigranci z Polski. Parał się literaturą, był scenografem i rysownikiem, a także scenarzystą, reżyserem i aktorem. Sławę przyniosła mu powieść Chimeryczny lokator, na której kanwie powstał film Lokator Romana Polańskiego (1976). Dramatorium z Rolandem Toporem, groteską i humorem surrealistycznym to grające konwencją, pełne elementów pure nonsense’u przedstawienie, oparte na tekstach Topora i odwołujące się do jego prac graficznych.

Wieczór z wystawą Romans z grafiką
17 listopada 2015 roku, godz. 17.30 (oprowadzanie kuratorskie) i 19.00 (spektakl Teatru Barakah)
Muzeum Narodowe w Krakowie

Dodaj komentarz