Oko za oko

19 listopada w Kasia Michalski Gallery w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Daniela Boccato zatytułowanej Oko za oko. To pierwsza prezentacja praz artysty w Polsce. Znajduje się na niej sześć monochromatycznych prac rzeźbiarskich, nazywanych przez artystę twarzami.

Daniel Boccato, wystawa „Oko za oko”, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Daniel Boccato, wystawa „Oko za oko”, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Boccato wykorzystuje opatrzone, znane z codzienności formy – muszli klozetowych, umywalek, guzików, krzeseł, tykw, okien, ubrań, genitaliów, wysp, narzędzi, aparatów fotogra cznych, dziur, tuneli, gwiazd, kwiatów, butelek, korków, pudełek, maszyn, butów, kości, garnków, liter, znaków czy zwierząt, by tworzyć obiekty odwołujące się do ludzkiej skłonności dostrzegania i rozpoznawania znamion ludzkich twarzy w przypadkowych kształtach.

Podstawę każdej pracy stanowi szkic na tekturze, który po wycięciu służy za szablon. Przykryta plandeką i obudowana ściankami z tworzywa sztucznego, forma pokrywana jest następnie warstwą farby poliuretanowej, która wypełnia i utrwala wszystkie fałdy i zmarszczenia plandeki i przytrzymującej ją taśmy. Kolejną warstwę stanowi wzmocniona włóknem szklanym żywica epoksydowa, która, łącząc się z barwną powłoką, tworzy mocny pancerz rzeźby. Po zamknięciu tylnej ściany pracy i usunięciu plandeki, plastikowych ścianek i tekturowego szablonu, artysta otrzymuje właściwy odlew.

Wykorzystując elementy rysunku, malarstwa i rzeźby, Daniel Boccato nadaje swoim pracom spontaniczną energię początkowego szkicu; gra kontrastowym opracowaniem powierzchni (mat-błysk), i wreszcie, zawieszając gotowe prace na ścianie, aktywizuje, w sposób typowo rzeźbiarski, przestrzeń wokół nich, jako że twarze penetrują ją swoimi cyklopimi oczyma. W swej istocie, rzeźby Boccato polegają na działaniu form i emocji, badają granice między tym, co rozpoznawalne i nazwane (znaczące), a tym, co kategorycznie abstrakcyjne.

Daniel Boccato w swoich pracach stosuje tworzywa przemysłowe – MDF, beton czy poliester, oraz przedmioty znalezione. Stale analizując granice między abstrakcją a guracją, artysta angażuje widzów w stymulującą zabawę, w której wyobraźnia i emocje reagują na kolor, kształt, fakturę, a także humorystyczne tytuły.

Daniel Boccato – urodził się w 1991 roku w Campinas w stanie Sao Paulo w Brazylii. Artysta studiował w Cooper Union School of Art w Nowym Jorku, gdzie w 2013 obronił dyplom. Wystawiał m.in. w Division Gallery w Montrealu oraz 39 Great Jones w Nowym Jorku. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku.

Daniel Boccato, Oko za oko
Od 19 listopada 2015 roku do 14 stycznia 2016 roku
Wernisaż: 19 listopada 2015 roku, godzina 18.00
Kasia Michalski Gallery
Warszawa

Dodaj komentarz