• 2015-11-13

Wielokulturowa Małopolska

Możliwość obejrzenia spektakli pokazujących wielokulturowość regionu nadarzy się już w najbliższym czasie. W Krakowie rusza bowiem Objazdowy Festiwal Wielokulturowa Małopolska, który odwiedzi w tym roku jeszcze Wadowice i Olkusz. Zapowiada się artystyczna podróż po historii i kulturze trzech mniejszości etnicznych i narodowych zamieszkujących Małopolskę: Łemków, Romów i Żydów. Wydarzenie odbędzie się 15 listopada.

Objazdowy Festiwal Wielokulturowa Małopolska, Teatr Figur Kraków – plakat (źródło: materiały organizatora)

Objazdowy Festiwal Wielokulturowa Małopolska, Teatr Figur Kraków – plakat (źródło: materiały organizatora)

Program festiwalu został przygotowany przez trzy grupy teatralne: Glutaminian Sodu z Olkusza, teatry Sokół i Próg Junior z Wadowic oraz grupę młodych tancerek współpracujących z Teatrem Figur. W edycji krakowskiej będzie można obejrzeć:

  • widowisko Multikulti Małopolska zrealizowane w technice cieni hiszpańskich. Obrazy cieniowe tworzone są z ciał tancerek, które odgrywają spektakl.
  • instalację cieniową Huljet, huljet inspirowaną zdjęciami z krakowskiego getta i pamiętnikami krakowskich Żydów. To opowieść z walizek i pudeł o konkretnych ludziach, różnych punktach widzenia i różnych doświadczeniach. Historia o życiu w getcie pisana jest tym, co pozostaje po minionych wydarzeniach – cieniem.
  • wystawę obrazów malowanych na tkaninach Świat wozem się toczy, czyli portrety i różne grafiki będące wyrazem spotkania z kulturą romską. To indywidualne i subiektywne wypowiedzi młodych artystów inspirowane m.in. romską muzyką.

Podczas festiwalu odbędą się również rodzinne warsztaty plastyczne i rytmicznych. Festiwal dedykowany jest dla ludzi w każdym wieku, niezależnie od płci, pochodzenia, koloru włosów, języka, którym mówią czy upodobań kulinarnych. Jest to etap finałowy projektu Wielokulturowa Małopolska podczas którego młodzież uczestniczyła w wyjazdach terenowych, spotkaniach z przedstawicielami różnych kultur, dyskusjach ze specjalistami w dziedzinie wielokulturowości. Ślad po tych doświadczeniach był inspiracją do stworzenia programu festiwalu.

Objazdowy Festiwal Wielokulturowa Małopolska
15 listopada 2015 roku
Teatr Figur w Krakowie

Dodaj komentarz