• 2015-11-13

Paradise now? – słynny spektakl w Warszawie

Od premiery Paradise Now? – legendarnego spektaklu The Living Theatre – minęło kilkadziesiąt lat. Jego pokazy w Awinione w 1968 roku wywołały zamieszki, a zdjęcia nagich aktorów, nawołujących do anarchistycznej rewolucji, stały się ikonami rewolty lat 60. W remiksie tego dzieła Komuna// Warszawa sprawdza, co się zmieniło od tego czasu w teatrze i w polityce. Spektakl będzie prezentowany 14 listopada.

„Paradise now?” Komuna// Warszawa – plakat (źródło: materiały organizatora)

„Paradise now?” Komuna// Warszawa – plakat (źródło: materiały organizatora)

Co jest prawdą w artystycznym zaangażowaniu, a co spektaklem dla publiczności? Czy sztuka partycypacyjna ma sens? Jak sztuka nie zmienia świata? Co to jest raj – dzisiaj? Czy dystansując się wobec naiwności hippisowskich haseł, jesteśmy szczęśliwsi?  Ponad dwa lata temu The Living Theatre został eksmitowany ze swojej siedziby w Nowym Jorku. Judith Malina – obok Juliana Becka współtwórczyni i liderka grupy – zmarła 10 kwietnia 2015 roku. To nieodwracalny koniec pewnej epoki. A także dobry moment, aby jeszcze raz sięgnąć do tego, klasycznego już w teatrze politycznym, tekstu. Częścią spektaklu są nagrania z Judith Maliną, która opowiada o swym raju i prawdopodobnie po raz ostatni wykonuje rolę z Paradise Now.

The Living Theatre to jeden z bardziej znanych amerykańskich teatrów awangardowych, założony przez Judith Malinę i Juliana Becka. Działania grupy słynęły z bezkompromisowości, radykalnej i nowatorskiej estetyki, eksponowania cielesności, pacyfistycznego przesłania oraz pracy kolektywnej. The Living Theatre znacząco wpłynął na awangardowy ruch teatralny. Ich spektakle zapoczątkowały w latach 60. rozwój idei współuczestnictwa widza w spektaklu. Koncepcja ta rozwijana jest do dziś przez teatry na całym świecie. W latach 60. nadrzędnym celem The Living Theatre stało się przekształcenie społeczeństwa z rywalizującej, hierarchicznej struktury w zwartą, współpracującą grupę ludzi. Spektakle miały być impulsem do nadchodzącej przemiany społecznej.

RE//MIX to realizowany w latach 2010–2014 przez Komunę// Warszawa program prezentujący remiksy, czyli nowe podejścia do klasycznych dzieł, przede wszystkim z dziedziny teatru i tańca, a także literatury i filmu. Dzieła te stanowią swoisty kulturowy kanon, określają gust i styl, są autodefinicją własnych źródeł i inspiracji – punktami odniesienia dla artystów zaproszonych do programu RE//MIX. W ramach cyklu RE//MIX powstało ponad 30 spektakli, stworzonych przez uznanych lub młodych, lecz niezwykle interesujących twórców zajmujących się teatrem interdyscyplinarnym, poszukującym, sytuującym.

Paradise Now? RE//MIX Living Theatre
Reżyseria: Komuna// Warszawa
Występują: Komuna// Warszawa
14 listopada 2015 roku
Komuna//Warszawa

Dodaj komentarz