• 2015-11-13

Widmo druku, czyli z pustego w pełne

18 listopada Galeria Dizajn BWA Wrocław zaprasza na drugie wydarzenie w ramach Autora widmo – serii spotkań o tworzeniu publikacji i książek w Book Clubie. Tym razem bohaterem będzie drukarz Przemysław Gębala z poznańskiej firmy Edica.

Książka projektu Honzy Zamojskiego, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Książka projektu Honzy Zamojskiego, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jeden z bohaterów Michela Houellebecqa, zapewne z dużą autoironią, powiedział: „Książka, którą lubimy, to przede wszystkim taka, której autor budzi naszą sympatię, mamy ochotę ponownie się z nim spotkać, spędzać kolejne dni”. Książki mają swoich autorów, mniej lub bardziej lubianych, których nazwiska pojawiają się na wielu przestrzeniach. I może rzeczywiście jeśli autor budzi naszą sympatię, trudniej rozstać się z książką, chcemy wydłużyć lub po prostu powtórzyć całe spektrum przyjemności.

Książki mają również swoich autorów widmo, których nazwisk nigdy nie poznajemy – skrywani za autorem, tłumaczem, redaktorem, projektantem i wydawnictwem. Dzięki nim czerpiemy przyjemność z czytania na zupełnie innym poziomie – podskórnym, często trudnym do zauważenia i doceniania. To zecerzy z ołowiem na palcach i typografowie zafiksowani na czytelności. To technolodzy w przestronnych fabrykach papieru czy drukarniach oraz introligatorzy w przyciasnych pracowniach. To również koloryści, którzy wypełniają swoim różnobarwnym sercem czarno-białe kadry w komiksach. To postacie, które tworzą, pracują i ostatecznie umierają bezimiennie, chociaż ich dzieło trwa i zyskuje sympatię czytelników.

W ramach pięciu spotkań Autor widmo będzie można porozmawiać o papierze, druku, typografii, introligatorstwie i wydawnictwie. Zaproszone osoby z danej dziedziny opowiedzą o tym, co decyduje o sensie i jakości ich pracy. Każdy z nich wybierze po jednej książce – takiej, z którą można w nieskończoność przebywać i do której można nieustannie powracać. Nie tylko ze względu na jej treść, ale również z powodu tego, w jaki sposób została przygotowana przez autorów widmo.

Przemysław Gębala – urodził się w 1962 roku. Z wykształcenia: fizyk teoretyczny. Od 25 lat pracuje w Edica Sp. z o.o. (wcześniej „Gazeta Handlowa”), począwszy od stanowiska sekretarza redakcji do prezesa zarządu. Był radnym miasta Poznania w latach 90. Wydawca czasopisma „Stańczyk” (ostatni numer ukazał się w 2004 roku). Z zamiłowania mól książkowy, miłośnik wina i dobrego gotowania. Ulubiona pozycja – fotel, książka, kieliszek wina pod ręką. Ulubione książki to przede wszystkim niebeletrystyczne: historia współczesna, nauki matematyczno-przyrodnicze, filozofia nauki, ekonomia, medycyna, komiksy, science-fiction.

Widmo druku, czyli z pustego w pełne
Spotkanie z cyklu Autor widmo
Gość: Przemysław Gębala
18 listopada 2015 roku, godzina 18.00
Koordynacja projektu: Beata Bartecka
Galeria Dizajn BWA Wrocław

Dodaj komentarz