Wielka cisza ks. Jana Twardowskiego

Już w listopadzie do kin wchodzi dokument Czas niedokończony w reżyserii Dariusza Gajewskiego, zrealizowany z okazji 100-lecia urodzin wybitnego poety – ks. Jana Twardowskiego.

Kadr z filmu „Czas niedokończony. Wiersze księdza Jana Twardowskiego”, reż. Dariusz Gajewski (źródło: materiały prasowe)

Kadr z filmu „Czas niedokończony. Wiersze księdza Jana Twardowskiego”, reż. Dariusz Gajewski (źródło: materiały prasowe)

Czas niedokończony prezentuje twórczość ks. Jana Twardowskiego – jednego z najwyżej cenionych i ulubionych polskich poetów, uznawanego za autorytet moralny i duchowego przewodnika wielu pokoleń. Film portretuje kolejne osoby, które odnajdują w jego tekstach komentarz do własnego życia i otaczającego ich świata. Jedną z nich jest ks. Aleksander Seniuk – obecny rektor kościoła sióstr Wizytek w Warszawie, wieloletni współpracownik ks. Jana Twardowskiego.

Wiersze Twardowskiego afirmują ciszę, wielką ciszę. Świat, w którym żyjemy, jest zaprzeczeniem ciszy. Otacza nas zgiełkliwy chaos. Może dlatego czytelnicy tak często sięgają po jego wiersze, znajdując to, czego potrzebują, a nie mogą odnaleźć w swoim własnym otoczeniu – mówi Dariusz Gajewski, reżyser.

Dariusz Gajewski jest reżyserem wielokrotnie nagradzanym w kraju i za granicą, członkiem Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej, twórcą filmów fabularnych (WarszawaLekcje Pana Kuki) i dokumentalnych. Autorem zdjęć do filmu jest Wojciech Staroń (Plac ZbawicielaJeszcze nie wieczórPapusza).

Czas niedokończony powstał w Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych – największej państwowej wytwórni filmowej w Polsce, która odpowiada za takie obrazy jak Generał Nil Ryszarda Bugajskiego, Karbala Krzysztofa Łukaszewicza, Panie Dulskie Filipa Bajona czy Róża Wojciecha Smarzowskiego.

Nie opowiadajcie razem i osobno
że nie ma ludzi niezastąpionych
bo przecież moja matka
łagodna i nieubłagana
cała w czasie teraźniejszym niedokończonym […]

ks. Jan Twardowski

Czas niedokończony. Wiersze księdza Jana Twardowskiego
Reżyseria: Dariusz Gajewski
Obsada: ks. Aleksander Seniuk, Katarzyna Nieckula, Ricardo de Zordo, Tomasz Rogoziński, Michał Rogoziński, Sylwia Rogozińska, Julia Rocka, Jakub Malczewski
Premiera: 27 listopada 2015 roku
Kino Świat

Dodaj komentarz