Forma 25

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zaprasza na wernisaż wystawy Forma 25, który odbędzie się 19 listopada. Wystawa upamiętnia 25-lecie istnienia olsztyńskiego Instytutu Sztuk Pięknych.

Wydział Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, logotyp (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wydział Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, logotyp (źródło: materiały prasowe organizatora)

O tym, jak ważne są sztuki wizualne w każdej społeczności, nie trzeba nikogo przekonywać. Współczesny świat nie byłby w stanie funkcjonować bez profesjonalnie wykształconych i przygotowanych do zawodu twórców. Każda dziedzina artystyczna w niepowtarzalny sposób przyczynia się do wzrostu świadomości odbiorców i poziomu estetyki w ich otoczeniu. Reagując na bieżące wydarzenia, skłania do zatrzymania się i namysłu, czasem próbuje bezczelnie zastąpić nam drogę i siłą wejść w oczy, nie stroniąc od prowokacji, obrazując treści, od których wolelibyśmy odwrócić oczy. Cóż… taka jest rola sztuki.

I właśnie do tej misji, zarówno w sferze świadomości, jak i w wymiarze praktycznym – zdobywania umiejętności – przygotowuje studentów Instytut Sztuk Pięknych. Absolwenci Instytutu od samego początku jego istnienia aktywnie uczestniczą w artystycznym życiu regionu, budują również obecną kadrę akademicką, zdobywają prestiżowe wyróżnienia w Polsce i na świecie. Okres dwudziestu pięciu lat działalności Instytutu zapisał się znacząco w historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i miasta Olsztyna. Zostało to szczególnie mocno podkreślone w 2010 roku, kiedy Instytut Sztuk Pięknych uhonorowany został przez Prezydenta Olsztyna nagrodą im. Hieronima Skurpskiego za wkład w upowszechnianie i rozwój polskiej plastyki.

Obecna jubileuszowa prezentacja twórczości artystów związanych z Instytutem, nosząca tytuł Forma 25, ma znaczenie wielowymiarowe. Słowo to jest wspólne wszystkim dyscyplinom artystycznym, a w znaczeniu symbolicznym występuje w każdym działaniu i każdym akcie twórczym. Jest refleksją nad tym, co przeminęło, a przecież wpłynęło na obraz teraźniejszości, wspomnieniem wszystkich postaci, które w sposób istotny odcisnęły piętno w naszych umysłach, sercach, kształtując nasze postawy i historię.

Artyści: Stanisław Andrzejewski, Maja Baranowska, Joanna Bentkowska-Hlebowicz, Izydor Borys, Wiesław Bieńkuński, Tadeusz Brzeski, Małgorzata Chomicz, Zygmunt Droński, Anna Drońska, Antoni Grzybek, Adolf Gwozdek, Witosław Czerwonka, Marzena Huculak, Lech Kubiak, Violetta Kulikowska-Parkasiewicz, Mariusz Kulpa, Izabella Janiszewska-Obarek, Wioletta Jaskólska, Piotr Obarek, Zbigniew Urbalewicz, Miłosz Piotrowski, Andrzej Popiel, Janusz Połom, Eugeniusz Geno Małkowski, Teresa Plata-Nowińska, Wojciech Sadley, Michał Sawaniuk, Maksymilian Snoch, Anna Stankiewicz, Marek Szczęsny, Aleksander Woźniak, Renata Zimnicka-Prabucka.

Forma 25
Wernisaż: 19 listopada 2015 roku, godzina 18.00
BWA Galeria Sztuki
Olsztyn

Dodaj komentarz