Akermann, Gorlak, Marszałek, Witkowski

Wystawa Akermann, Gorlak, Marszałek, Witkowski prezentuje dorobek czwórki grafików i profesorów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jej otwarcie odbędzie się 13 listopada w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Janusz Akermann, „Trzy Gracje”, 2007 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Janusz Akermann, „Trzy Gracje”, 2007 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artyści po 28 latach po raz drugi już występują wspólnie ze swoimi pracami w Sopocie. W 1998 roku na wystawie Kolor w grafice w sopockim Biurze Wystaw Artystycznych (dziś Państwowa Galeria Sztuki) artyści wystąpili jako przedstawiciele młodych dzikich – neoekspresjonistów rewolucjonizujących tradycyjne oblicze grafiki w Trójmieście. Na wystawę Akermann, Gorlak, Marszałek, Witkowski wracają jako uznani artyści i pedagodzy na Katedrach Grafiki Projektowej i Artystycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Prezentacja ich dorobku jest zatem nie tylko historią indywidualnych ścieżek rozwoju artystów, ale też opowieścią o nowym rozumieniu grafiki artystycznej, które odcisnęło swoją pieczęć na kilku pokoleniach twórców w Trójmieście.

Akermann, Gorlak, Marszałek i Witkowski jeszcze jako studenci odrzucili tradycyjnie doceniane techniki metalowe w grafice na rzecz linorytu i litografii, odnajdując w nich swobodę i spontaniczność twórczego gestu. Rewolucyjne wtedy zastosowanie koloru w pracy graficznej pozwoliło im na ożywienie matrycy i ekspresję młodzieńczego niepokornego ducha. Dziś osiągnięcia te realizują w swojej praktyce pedagogicznej – Zbigniew Gorlak prowadzi Pracownię Litografii, Janusz Akermann Pracownię Linorytu, Waldemar Marszałek Pracownię Podstaw Grafiki Artystycznej oraz Pracownię Malarstwa i Rysunku a Sławomir Witkowski Pracownię Projektowania Plakatu i Form Reklamowych.

Ich indywidualne drogi artystyczne łączy jedynie śmiałość eksperymentu i odwaga poszukiwań formalnych, które wykraczają poza tradycyjną grafikę. Artyści realizują się dzisiaj również w malarstwie i grafice cyfrowej. Zestawienie prac pochodzących z wystawy z 1988 roku z późniejszymi i współczesnymi realizacjami odsłania różnorodne oblicze gdańskiej grafiki, a także niepowtarzalne historie indywidualnych wyborów artystycznych prezentowanej czwórki.

Akermann, Gorlak, Marszałek, Witkowski
Od 14 listopada do 13 grudnia 2015 roku
Wernisaż: 13 listopada 2015 roku, godzina 19.30
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Dodaj komentarz