Pióro Fredry 2015 – znamy nominacje

To już kolejna edycja jedynego w Polsce konkursu edytorskiego dla wydawców Pióro Fredry na Najlepszą Książkę Roku. W tym roku do tego tytułu nominowano pięć książek. Laureata poznamy 3 grudnia.

Jan Knothe, „Sztuka budowania”, Wydawnictwo Karakter (źródło: materiały prasowe)

Jan Knothe, „Sztuka budowania”, Wydawnictwo Karakter (źródło: materiały prasowe)

9 listopada odbyły się obrady jury tegorocznej edycji Konkursu na Najlepszą Książkę Roku Pióro Fredry. Konkurs cieszył się dużym powodzeniem – zgłoszono aż 170 książek z 58 wydawnictw. Jury w składzie: prof. Marcin Cieński (Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego), prof. Christos Mandzios (Wydział Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu), Michał Nogaś (Radiowa Trójka), Maciej Orłoś (Telewizja Polska, Ambasador akcji Cała Polska Czyta Dzieciom) oraz Paweł Jarodzki (Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, BWA Wrocław) wyróżniła nominacjami do nagrody następujące wydawnictwa i książki:

Wydawnictwo Karakter – Jan Knothe, Sztuka budowania

Za znakomity, przejrzysty przekaz historii ludzkiego opanowywania przestrzeni rysowanej przez architekta i rysownika niespiesznym rytmem kreski i narracji zawarty w książce skomponowanej tak, by warsztat edytorski ujawniał walory autorskiego opowiadania o architekturze i cywilizacji.

Media Rodzina – Iwona Chmielewska, W kieszonce

Za pełną uroku i zaskakujących niespodzianek grę wyobraźni prowadzoną w dziecięcym świecie kreską, kolorem, rysunkiem, uruchamiającą wrażliwość młodego czytelnika na otaczającą go rzeczywistość.

Wydawnictwo BOSZ – Roman Reinfuss. Fotografie. Karpacki świat Bojków i Łemków

Za przywrócenie pamięci o ludziach w świecie, który tworzył enklawę obyczaju i cywilizacji, poprzez przemyślane edytorsko wydanie archiwalnych fotografii opatrzonych komentarzem etnograficznym i kulturoznawczym.

Wydawnictwo Czarne – Andrzej Stasiuk, Kucając

Za harmonijne połączenie w słowie i obrazie niepokojącego doświadczenia innego widzenia rzeczywistości, odsłaniającego obecność zwierząt w świecie, który próbujemy sobie zawłaszczyć, zapominając o naturze.

Wydawnictwo Tako – Grażka Lange, Warszawa

Za oryginalną edytorsko i plastycznie koncepcję książki opowiadającej o Warszawie rysunkami Autorki i słowami autorów, którzy koncentrują uwagę na rzeczach, ludziach, opowieściach niewielkich, minionych, rozsypanych w czasie i przestrzeni.

Statuetka „Pióro Fredry” autorstwa Agnieszki Leśniak-Banasiak, fot. Andrzej Solnica (źródło: materiały prasowe)

Statuetka „Pióro Fredry” autorstwa Agnieszki Leśniak-Banasiak, fot. Andrzej Solnica (źródło: materiały prasowe)

Na jedną z tych książek czeka prestiżowy tytuł Książki Roku i główna statuetka Pióra Fredry. Pozostałe tytuły otrzymają pamiątkowe statuetki Pióra Fredry oraz dyplomy. Wszystkie wykonała Agnieszka Leśniak-Banasiak. Zwycięzcę poznamy już 3 grudnia podczas uroczystej gali otwierającej 24. Wrocławskie Targi Dobrych Książek.

Konkurs na Najlepszą Książkę Roku Pióro Fredry towarzyszy Wrocławskim Targom Dobrych Książek od początku istnienia imprezy. Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych książek wydanych w Polsce w danym roku. Ocenie jury podlegają wartości merytoryczne, literackie, edukacyjno-poznawcze, a także wysoki poziom edytorski oraz typograficzno-artystyczny. W 2014 roku tytuł Książki Roku otrzymało Wydawnictwo Literackie za książkę Był jazz. Krzyk jazz-bandu w międzywojennej Polsce Krzysztofa Karpińskiego.

Konkurs na Najlepszą Książkę Roku Pióro Fredry – nominacje
9 listopada 2015 roku
Ogłoszenie zwycięzcy: 3 grudnia 2015 roku

Dodaj komentarz