Gdańska Szkoła Muralu w Gandawie

Od 29 października mural, którego projekt stworzyła Aleksandra Lech z Gdańskiej Szkoły Muralu, zdobi ścianę w sercu Gandawy (Gent) w Belgii. W realizacji uczestniczyli również prowadzący Gdańską Szkołę Muralu Jacek Zdybel i Rafał Roskowiński oraz dwie studentki z Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Gandawie.

Mural zaprojektowany przez Aleksandrę Lech, Gandawa, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mural zaprojektowany przez Aleksandrę Lech, Gandawa, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mural inspirowany jest Jeanem Cocteau, francuskim artystą, który w swoich surrealistycznych filmach często odwoływał się do mitologii greckiej. Projekt przedstawia Cocteau wśród drzew, palącego w zamyśleniu papierosa. Z kłębów dymu wyłania się alternatywna rzeczywistość zamieszkana przez mitologiczne stworzenie – satyra dzielącego twarz i pozę z Cocteau – opowiada autorka projektu, Aleksandra Lech.

Oniryczna atmosfera projektu stanowi nawiązanie do twórczości Cocteau, na którego cześć nazwano klub, którego ścianę malowały wspólnie osoby z Gdańskiej Szkoły Muralu i KASK – Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Gandawie.

Istotnym elementem projektu muralu było wkomponowanie całości w zastaną przestrzeń. Udało się to osiągnąć poprzez wykorzystanie niezamalowanych partii ceglanej ściany, które podobnie jak gipsowe elementy oświetlenia w kształcie rąk, stanowią obecnie integralną część muralu – dodaje Lech.

Mural jest efektem współpracy nawiązanej przez Urząd Miasta w Gandawie, Centrum Kultury Circa w Gandawie, Instytut Polski w Brukseli i Instytut Kultury Miejskiej podczas Tygodnia Flamandzkiego w Gdańsku w marcu br.

Gdańska Szkoła Muralu – celem działania Gdańskiej Szkoły Muralu jest przywrócenie muralowi jego pierwotnej funkcji, jaką jest sztuka społeczno-polityczna. GSM dąży również do stylistycznego ujednolicenia lokalnego street art’u, przez warsztaty integrujące malarskie środowisko. Adepci Gdańskiej Szkoły Muralu malują murale na Zaspie, we Wrzeszczu, w Mokrej Wsi, Wiźnie, w Bukareszcie, Kiszyniowie i Gandawie oraz asystują przy tworzeniu murali podczas Festiwalu Malarstwa Monumentalnego Monumental Art. Zrealizowała również prace dla LPP – właściciela marek m.in. CROPP i Reserved.

Gdańska Szkoła Muralu w Gandawie
Od 29 października 2015 roku
Projekt muralu: Aleksandra Lech
Gandawa

Dodaj komentarz