Romek Marber – Grafiki

18 listopada w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy grafik Romka Marbera wybitnego artysty polsko-żydowskiego pochodzenia, który od 1946 roku mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii.

Romek Marber, „The Economist – Programmes for Expansion” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Romek Marber, „The Economist – Programmes for Expansion” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Romek Marber urodził się w 1925 roku w Turku. Po wybuchu wojny trafił do bocheńskiego getta. W 1942 roku, dzięki pomocy niemieckiego oficera Gerharda Kurzbacha, uniknął transportu do obozu zagłady w Bełżcu.

Po wojnie Marber wyemigrował do Wielkiej Brytanii i na początku lat 50. rozpoczął naukę w St. Martin’s School of Art. Po ukończeniu szkoły projektował m.in. dla prestiżowego The Economist. Jego prace docenił ówczesny kreatywny dyrektor wydawnictwa Penguin. Marber otrzymał zlecenie zaprojektowania szaty graficznej jednej z najbardziej popularnych serii wydawnictwa – kryminałów publikowanych pod szyldem The Penguin Crime Series. Zaproponowany przez Marbera layout do dziś jest traktowany jako jedno z najważniejszych osiągnięć brytyjskiej grafiki.

Romek Marber jest w Polsce niemal nieznany. Wystawa w Żydowskim Muzeum Galicja jest pierwszą okazją dla polskiego widza do zapoznania się z jego projektami – także do spotkania z samym artystą, który po raz pierwszy od 1945 roku wraca do Polski, by uczestniczyć w wernisażu wystawy.

Ekspozycja ma charakter retrospektywny – obejmuje wszystkie najważniejsze projekty Marbera: te wykonane dla magazynów („The Economist”, „New Society”, „Observer”, „Queen Magazine”), okładki dla Penguina i Pelikana, animacje stworzone na potrzeby filmu, ale również szereg innych prac tego wybitnego grafika, m.in. plakaty, materiały reklamowe, mapy, logotypy, projekty typograficzne.

Wystawa, przygotowana we współpracy z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu w Brighton, powstała dzięki wsparciu Fundacji Davida Berga.

Romek Marber, Grafiki
Od 18 listopada 2015 roku do kwietnia 2016 roku
Wernisaż: 18 listopada 2015 roku, godzina 18.00
Żydowskie Muzeum Galicja
Kraków

Dodaj komentarz