• 2015-11-10

Andrzej Chyra w opowieści o dojrzewaniu

Po premierze na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes i podróży przez wiele innych, m.in. T-mobile Nowe Horyzonty, Festiwal Filmowy w Gdyni czy Rzymski Festiwal Filmowy – Znam kogoś, kto cię szuka w reżyserii Julii Kowalski wchodzi na ekrany polskich kin.

„Znam kogoś, kto cię szuka”, reż. Julia Kowalski, plakat (źródło: materiały dystrybutora)

„Znam kogoś, kto cię szuka”, reż. Julia Kowalski, plakat (źródło: materiały dystrybutora)

Francuska prowincja, późna jesień. Rose, wychowująca się bez matki nastolatka, córka polskiego emigranta, przeczuwa, że jej ciało żegna się z niewinnością dzieciństwa. Nadchodzi czas, w którym na nowo będzie musiała wytyczyć jego granice, aby nie stać się wyłącznie towarem na rówieśniczym rynku ciał, służących do komunikacji między płciami. Rose znajduje inny sposób na przeżycie inicjacji w dorosłe emocje. Wykorzystuje sytuację: zatrudniony przez ojca Polak (Andrzej Chyra) ma tu syna, którego w przeszłości porzucił i z którym chce odnowić rodzinne więzi. Początkowo z nudy, z tęsknoty za intensywnymi wrażeniami dziewczyna wchodzi w sam środek uczuciowej układanki między ojcem i synem. Jest katalizatorem, świadkiem, w końcu uczestniczką zdarzeń. Odkrywa, że to ludzkie słabości, a nie atuty są kluczem do porozumienia ze światem.

W tym filmie chciałam połączyć dwa tematy, które są dla mnie szczególnie ważne: okres dorastania i powrót do moich polskich korzeni. Dała mi tę możliwość skomplikowana relacja pomiędzy Józefem (Andrzej Chyra) – Polakiem, który przyjechał do Francji do pracy – i parą nastolatków: Rose, córką jego pracodawcy, i Romanem, chłopakiem, który jest jednocześnie synem Józefa i obiektem zainteresowania dziewczyny. Taka emocjonalno-kulturowa układanka pozwoliła mi skupić się na emocjach i tematach najbardziej dla mnie istotnych. Rose chce pomóc Józefowi dotrzeć do syna, a dzięki temu zbliżyć się do Romana, w którym się zakochała. Przyglądam się w tej konfiguracji silnym, skomplikowanym, a czasem gorzkim uczuciom, które przeżywamy wszyscy, szczególnie w okresie dojrzewania – powiedziała Julia Kowalski.

Dorastanie pomiędzy Francją i Polską jest istotnym tłem filmu. Próba uchwycenia życia polskich imigrantów we Francji, a także poszukiwanie własnych korzeni to główne tematu filmu Julii Kowalski: „Moim bohaterem był Polak zatrudniony przez uznanego austriackiego artystę. To doświadczenie bardzo pomogło mi w konstruowaniu postaci Józefa. Rose nie chce mówić po polsku, chociaż wiele rozumie. Dla niej to język ojca, którego odrzuca. Dopiero relacja z Józefem uświadomi Rose, jak ważne są dla niej korzenie”.

Film powstał w koprodukcji francusko-polskiej. Grają w nim polscy aktorzy: Andrzej Chyra (Józef) i Artur Steranko (Bogdan) oraz młodzi aktorzy francuskojęzyczni: Liv Henneguier (Rose) z Francji i Yoann Zimmer (Roman) z Belgii. Zdjęcia powstawały we Francji i w Polsce.

Znam kogoś, kto cię szuka
Scenariusz i reżyseria: Julia Kowalski
Zdjęcia: Simon Beaufils
Muzyka: Daniel Kowalski
Obsada: Liv Henneguier, Yoann Zimmer, Andrzej Chyra
Dystrybutor: Alter Ego Pictures
Premiera: 27 listopada 2015 roku

Dodaj komentarz