• 2015-11-10

Kino koreańskie zawita do Warszawy

Jeden z najnowszych filmów ostatniego z wymienionych reżyserów – spektakularny Snowpiercer – będzie stanowił jedną z największych atrakcji pierwszej edycji Warsaw Korean Film Festival – przeglądu nowego kina koreańskiego, organizowanego przez Centrum Kultury Koreańskiej oraz Korean Film Council od 30 listopada do 4 grudnia w trzech warszawskich kinach: Muranów, Kultura i Kinoteka.

Warsaw Korean Film Festival, Centrum Kultury Koreańskiej w Warszawie, Korean Film Council – plakat (źródło: materiały prasowe)

Warsaw Korean Film Festival, Centrum Kultury Koreańskiej w Warszawie, Korean Film Council – plakat (źródło: materiały prasowe)

Park Chan-wook, Kim Ki-duk, Lee Chang-dong czy Bong Joon-ho to najsłynniejsze nazwiska twórców kina koreańskiego. Najnowsza produkcja Hong Sang-soo (autora m.in. In Another Country) – Wzgórze wolności – będzie stanowić kolejne istotne wydarzenie festiwalu. Słynący z niechęci do pisania scenariuszy, chętnie bawiący się kulturowymi stereotypami, chętnie spoglądający przez pryzmat filmów na własne życie Hong Sang-soo wydaje się jednym z najoryginalniejszych autorów kina koreańskiego, jeśli nie kina współczesnego w ogóle. Udowadnia to wraz z każdym swoim kolejnym obrazem i wydaje się, że podobną oryginalność w podejściu do filmowego tworzywa odnajdziemy również we Wzgórzu wolności, słodko-gorzkiej opowieści o Japończyku przyjeżdżającym do Seulu w celu odnalezienia swojej dawnej miłości.

Innym kameralnym dramatem prezentowanym na festiwalu będzie film otwarcia, Revivre Im Kwon-taeka, jednego z najdłużej nieprzerwanie tworzących azjatyckich twórców. Reżyser noszący miano „koreańskiego Akiry Kurosawy” zadebiutował w 1962 roku i od tego czasu nakręcił ponad 100 filmów. Jego twórczość często poruszająca wątki historyczne i przyglądająca się tradycjom stała się wizytówką narodowej kultury i uniwersalnym językiem, w którym można porozumieć się z przeszłością tego kraju i opisać jego współczesność. Najlepszym tego przykładem jest ostatni film słynnego reżysera, w którym nawiązuje on m.in. do tradycyjnego obrządku chowania zmarłych. I właśnie wokół tematu żałoby i próby pogodzenia się z odejściem bliskiej osoby rozwija historię bohaterów.

Podczas Warsaw Korean Festival nie zabraknie również wydarzeń poza salami kinowymi: dyskusji na temat koreańskiego kina, spotkań z młodymi reżyserami z Polski i Korei, wystawy koreańskich plakatów filmowych, spotkań z koreańską muzyka filmową. Wstęp na wszystkie wydarzenia (z wyjątkiem filmu otwarcia) wolny.

Warsaw Korean Film Festival
Od 30 listopada do 4 grudnia 2015 roku
Centrum Kultury Koreańskiej w Warszawie, Korean Film Council

Dodaj komentarz