Sitofest – Międzymiastowy festiwal sitodruku

Sitodruk – technika graficzna, której chyba największy rozgłos przyniósł Andy Warhol – łapie dzisiaj kolejny oddech w całej Europie. Już wkrótce po raz trzeci odbędzie się Sitofest – jedyny w Europie międzymiastowy festiwal sitodruku!

Sitofest 2015, seria Zło, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sitofest 2015, seria Zło, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sitofest wykiełkował podczas wielu twórczych kontaktów między warszawskimi i berlińskimi pracowniami sitodruku. Co roku za organizacją festiwalu stoją pracownie z Warszawy. Od dwóch lat coraz śmielej zaczynają dołączać sitodrukarze z innych miast. Sitofest stawia sobie za cel promowanie ręcznej techniki sitodruku i idei D.I.Y. (Do It Yourself). Umożliwia przyjrzenie się całemu procesowi sitodruku oraz włączenie się w proces twórczy.

Ideą festiwalu jest umożliwienie dostępu do sztuki młodych, niezależnych twórców, przy jednoczesnym zachowaniu realnej wartości grafik. Dla odbiorców Sitofest jest okazją do zdobycia niepowtarzalnych, niskonakładowych grafik do kolekcji (bądź zaczynem do jej budowy). Dla twórców Sitofest to niepowtarzalna okazja do integracji z ciągle rosnącym środowiskiem artystyczno-sitodrukowym. Umożliwia wymianę doświadczeń, wzajemnych inspiracji i wspólne tworzenie.

Program Sitofestu to miesiąc wydarzeń z sitodrukiem w roli głównej. Podczas tegorocznej, czwartej edycji Sitofestu, do festiwalu dołączają nowe miasta i kolejne pracownie, między innymi z Wrocławia i Poznania.

W ramach tej festiwalu odbędzie się kilka wystaw, warsztaty introligatorsko-sitowe, akcje miejskie. Będzie można zobaczyć jak sitami drukowali najmłodsi, którzy przy wsparciu rodziców przygotowali unikatowe kolorowanki. Będzie warsztat introligatorski, który będzie kraszony sitodrukiem. Będzie wystawa, która skupi się na odpadach drukarskich, które ponownie wrócą z odmętów śmietników. Powstanie wystawa na Poczet Sitodrukarzy Warszawskich. Oczywiście nie zabraknie też okazji, żeby poobcować ze znakomitymi grafikami. Do Warszawy zawitają sitodrukarze z Francji i Niemiec. Będą pokazywać swe prace, ale też animować i działać na mieście. Mimo listopadowej słoty przy sitach będzie gorąco.

3. Sitofest
Od listopada do grudnia 2015

Dodaj komentarz