• 2015-11-10

Oś w P(off)szechnym

19 listopada Teatr Powszechny w Łodzi zaprezentuje na scenie kultowej Łodzi Kaliskiej spektakl/koncert oparty na tekstach i twórczości Agnieszki Osieckiej.

P(off)szechny – spektakl/koncert Oś − plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

P(off)szechny – spektakl/koncert Oś − plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncert zainauguruje najnowszy projekt Teatru, zatytułowany P(off)szechny. Na scenie Łodzi Kaliskiej będzie można usłyszeć najbardziej znane utwory Agnieszki Osieckiej w nowych rockowych aranżacjach. Kobiety, których nie ma, Oczy tej małej, Uciekaj, moje serce, Niech żyje bal, Wariatka Tańczy czy Na zakręcie to tylko niektóre z utworów, które w zrealizowanym na Małej Scenie spektaklu interpretują Arkadiusz Wójcik i Marta Jarczewska (laureatka Złotej Maski za najlepszy debiut aktorski ubiegłego sezonu w Osi).

Powszechny, czyli dotyczący wszystkich. P(off)szechny brzmi tak samo. Dotyczy jednak tego, co offowe, czyli poza mainstreamem.

Powszechny, czyli bardzo różne spektakle, różne tematy i świadomość miejsca, w którym działamy. Świadomość Łodzi mocno skontrastowanej. A przecież nie można tworzyć teatru, nie znając gruntu, na którym ma się on rozwijać. Nie można też tworzyć teatru, odcinając się od kwestii społecznych czy kulturowych – podkreśla dyrektor Ewa Pilawska.

Od kiedy dostępna jest Mała Scena, Teatr  Powszechny może podejmować ryzyko artystyczne,  jeszcze odważniej sięgać po teksty młodych dramaturgów i może realizować autorskie pomysły młodych aktorów i reżyserów, którzy tworzą spektakle w ramach P(off)szechnego. Projekt obejmuje spektakle, które poszukują nowych środków interpretacji, również reinterpretacji znanych motywów i tekstów – tak jest w przypadku Osi. Ale to też spektakle, które dotykają problemów, z którymi konfrontacja – ze względu na wymagający przepracowania temat – jest unikana. To te spektakle, które mówią o byciu off – czyli byciu poza kategoriami popularności, sukcesu, efektywności.  Czad to swego rodzaju wiwisekcja inności, szukanie źródeł tej inności i dyskusja z feminizmem. Stopklatka z kolei koncentruje się na tym, czy możemy żyć normalnie w sytuacji, kiedy musimy przewartościować całe swoje życie.

P(off)szechny zainauguruje spektakl/koncert w Łodzi Kaliskiej, ponieważ jest projektem, który wynika również z poczucia potrzeby wyjścia poza klasyczny teatr – w dwojakim znaczeniu: miejsca oraz sposobu myślenia i rozmowy z widzem.

P(off)szechny – spektakl/koncert
19 listopada 2015 roku, godz. 19.15
Teatr Powszechny w Łodzi
Łódź

Dodaj komentarz