• 2015-11-10

Trzy kobiety, trzy losy…

14 listopada odbędzie się ostatni w tym roku koncert {oh!} Orkiestry Historycznej połączony z oficjalną premierą debiutanckiej płyty zespołu.

{oh!} Orkiestra Historyczna, „Trzy kobiety, trzy losy...” − plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

{oh!} Orkiestra Historyczna, „Trzy kobiety, trzy losy...” − plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

{oh!} wraz ze znakomitymi solistkami z Czech i Holandii wykona przejmującą sceniczną interpretację trzech kantat G. F. Händla. Na jednej estradzie spotkają się, by opowiedzieć swe historie, trzy doświadczone przez życie bohaterki: Agrippina, Armida i Lucrezia, w których role wcielą się znakomite solistki: Laila Cathleen Neuman oraz Andrea Široká i Stanislava Jirků.

W ramach koncertu będzie mieć miejsce wyjątkowe wydarzenie – {oh!} Orkiestra Historyczna oficjalnie zaprezentuje swoją pierwszą płytę, która ukaże się nakładem wydawnictwa Dux. Na płycie znalazły się solowe koncerty skrzypcowe i klawesynowe ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Dreźnie, w wykonaniu koncertmistrzyni {oh!} Martyny Pastuszki oraz klawesynisty Marcina Świątkiewicza.

{oh!} Orkiestra Historyczna, „{oh!}” – okładka płyty (źródło: materiały prasowe organizatora)

{oh!} Orkiestra Historyczna, „{oh!}” – okładka płyty (źródło: materiały prasowe organizatora)

{oh!} Orkiestra Historyczna założona została w 2012 r. w Katowicach przez grupę instrumentalistów – entuzjastów i pasjonatów muzyki dawnej, skupionych wokół koncertmistrzyni Martyny Pastuszki oraz menedżera Artura Malke. Zespół bardzo szybko został zauważony i doceniony na polskim rynku muzycznym, będąc regularnie zapraszanym na najważniejsze festiwale, zdobywając uznanie zarówno słuchaczy jak i krytyków. Dynamicznie rozwijająca się orkiestra, wspierana przez Miasto Katowice, prezentowała się także na estradach zagranicznych, m.in. w Ankarze, Stambule, Brühl, Pradze, Brnie czy Valticach, gdzie we wrześniu tego roku, w znajdującym się tam okazałym Zamku, zespół inaugurował działalność czeskiego Narodowego Instytutu Teatru i Tańca, rozpoczynając spektaklami w przyzamkowym Teatrze Barokowym swoje kolejne operowe tournée.

{oh!} Orkiestra Historyczna na stałe już wpisała się w muzyczny pejzaż Katowic, konsekwentnie przedstawiając mieszkańcom Śląska muzykę dawną wykonywaną a historycznych instrumentach, z zachowaniem najwyższego poziomu artystycznego.

{oh!} Orkiestra Historyczna 
14 listopada 2015 roku, godz. 18.00
Filharmonia Śląska w Katowicach
Katowice

Dodaj komentarz