Listopadowe bilbordy Galerii Rusz

Galeria Rusz zaprasza do oglądania nowych listopadowych bilbordów, które można oglądać ulicach Warszawy i Torunia. Artyści czerpią w nich inspirację zarówno ze sztuki konceptualnej (Barbara Kruger, Jenny Holzer), poezji wizualnej, twórczości Picassa, Matisse’a, Legera czy Lichtensteina, jak i klasyków polskiej szkoły plakatu.

Galeria Rusz, „Ogień” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Galeria Rusz, „Ogień” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizatorzy zapraszają do oglądania nowych bilbordów Galerii Rusz pt. Trudno, Czyste ręce, Ogień na bilbordach w Toruniu i Warszawie.

Galeria Rusz to autorski projekt artystycznego duetu w składzie Joanna Górska (artysta) i Rafał Góralski (artysta i socjolog). Artyści  specjalizują się przede wszystkim w tworzeniu sztuki publicznej – tworzą bilbordy, plakaty, instalacje, murale, animacje, performance i akcje. Projekt jest realizowany od 1999 roku w Toruniu i jest to najdłużej działający projekt tego typu na świecie, gdzie w stałej lokalizacji prezentowane są prace artystyczne. Od września 2013 roku działa również warszawski oddział Galerii Rusz. Artyści prezentują swoje prace na 5 nośnikach bilbordowych, w różnych lokalizacjach stolicy. Ekspozycja jest zmieniana na początku każdego miesiąca.

Jesteśmy współczesnymi, miejskimi humanistami. Wprowadzamy w przestrzeń miejską, która jest odhumanizowana, skomercjalizowana i nasycona reklamami, ludzkie wartości. Nośnik bilbordowy, tradycyjnie używany do ekspozycji komercyjnych reklam, zmienia swoją funkcję i służy tu do prezentacji sztuki. Każdy z nas, członków społeczeństwa, czy tego chce, czy nie, współtworzy rzeczywistość. Celem bilbordów Galerii Rusz jest pokazanie, że możemy stwarzać zarówno pozytywny aspekt rzeczywistości, jak i negatywny – mówią o sobie artyści tworzący bilbordy dla Galerii Rusz.

Artyści byli wyróżnieni licznymi stypendiami i nagrodami (m.in. kilkakrotne stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium Młoda Polska, Nagroda Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, Nominacja do Nagrody Fundacji Deutsche Bank Spojrzenia). Mają na swoim koncie liczne wystawy w Polsce i za granicą (Londyn, Birmingham, Norwich, Berlin, Nowy Jork, Oakland).

Aktualnie Galeria działa na 7 bilbordach (2 w Toruniu i 5 w Warszawie).

Listopadowe bilbordy Galerii Rusz
Listopad 2015
Warszawa, Toruń

Dodaj komentarz