• 2015-11-10

Zmienianie przez projektowanie: od politycznych memów po wizualizacje danych

16 listopada Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na wykład Agaty Szydłowskiej Zmienianie przez projektowanie: od politycznych memów po wizualizacje danych.

Agata Szydłowska, fot. Korta (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agata Szydłowska, fot. Korta (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projektowanie graficzne służy nie tylko sprzedaży produktów, lecz także przekazywaniu idei, namawianiu do działania, tłumaczeniu i popularyzacji wiedzy. Społecznie zaangażowany design kojarzy się przede wszystkim z plakatem, po który wciąż chętnie sięgają projektanci chcący wykorzystać swój talent na rzecz sprawy, którą wspierają. W większości wypadków działania takie pozostają jednak w wąskim obiegu wystaw grafiki i mają znikome oddziaływanie społeczne.

Tymczasem istnieje coraz więcej obszarów i mediów, w których talent i umiejętności projektanta grafiki służą realnej zmianie: od internetowych memów po wizualizacje danych. W każdym jednak wypadku zaangażowanie się w kampanię wymaga świadomości dylematów etycznych, które pojawiają się wtedy, kiedy mówimy o trudnych tematach do szerokiego grona odbiorców. O tym, co projektant grafiki może zrobić dla zmiany opowie Agata Szydłowska.

Agata Szydłowska – jest historyczką i kuratorką designu oraz autorką publikacji na temat projektowania graficznego. Pracuje w Katedrze Historii i Teorii Designu na Wydziale Wzornictwa warszawskiej ASP.

Zmienianie przez projektowanie: od politycznych memów po wizualizacje danych
Cykl: Projekt dla… zrealizowany we współpracy z Gminą Miasta Toruń
Autorka cyklu: Kamila Krzanik-Dworanowska16 listopada 2015 roku, godzina 18.00
Galeria Sztuki Wozownia
Toruń

Dodaj komentarz