• 2015-11-10

Czerwony/żółty kapturek – kolejne czytanie performatywne w Gnieźnie

Czytanie performatywne Czerwony/żółty kapturek w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie to już druga odsłona projektu ReStart – łańcuch sztuki. 10 listopada odbędzie się czytanie sztuki Jeana-Claude’a Grumberga w tłumaczeniu i reżyserii Łukasza Gajdzisa.

„Czerwony/żółty kapturek”, reż. Łukasz Gajdzis (źródło: materiały organizatora)

„Czerwony/żółty kapturek”, reż. Łukasz Gajdzis (źródło: materiały organizatora)

Autor dramatu przedstawia rzeczywistość doświadczoną przez naszych dziadków. Wilk przebrany w wojskowy uniform wprowadza w życie nowe zasady: pierwszą z nich jest zmiana koloru płaszcza Kapturka na żółty, by był bardziej widoczny i z daleka rozpoznawalny. Co jeszcze może wydarzyć się w świecie, w którym jedni ludzie stygmatyzują innych, autorytarnie narzucając im sposób zachowania i funkcjonowania? Przypominamy tę historię między innymi po to, by nie powtórzyła się raz jeszcze.

To już drugie czytanie performatywne w Teatrze Fredry w tym sezonie artystycznym. Czytanie tekstu francuskiego dramaturga Joëla Pommerata Kopciuszek (również w tłumaczeniu i reżyserii Łukasza Gajdzisa), zawieszone pomiędzy słuchowiskiem a inscenizacją, spotkało się z dużą aprobatą widzów. Wsparte intuicją aktorów i reżysera dało szansę na wsłuchanie się w najważniejsze problemy zawarte w tekście dramatu, który w nowej, błyskotliwej formie dotyka problemu śmierci, kultu ciała, patchworkowych małżeństw oraz braku komunikacji.

Ambicją moją i Teatru Fredry w Gnieźnie jest publiczna prezentacja współczesnych tekstów kultury w formie czytań, po to by przybliżać zagadnienia, którymi interesuje się dzisiejsza dramaturgia europejska i światowa – mówi Łukasz Gajdzis, zastępca dyrektora Teatru.

Czytanie performatywne jest elementem projektu artystyczno-edukacyjnego ReStart – łańcuch sztuki adresowanego do młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Projekt podejmuje twórczą rozmowę na tematy, które są wyzwaniem dla edukacji kulturalnej. Interpretacja ważnych tekstów współczesnej dramaturgii dla dzieci i młodzieży, pokazanie ich w nowym świetle będą początkiem budowania umiejętności świadomego odbioru sztuki i otwartości.

Czerwony/żółty kapturek
Reżyseria: Łukasz Gajdzis
10 listopada 2015 roku
Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie

Dodaj komentarz