• 2015-11-09

Sympozjum Teatrów Narodowych otwarte dla publiczności

Sympozjum Teatrów Narodowych to debata dyrektorów scen narodowych z całego świata, która towarzyszy Spotkaniu Teatrów Narodowych od jego pierwszej edycji. Z okazji jubileuszu 250-lecia Teatru Narodowego obrady, odbywające się w dniach 21–22 listopada, po raz pierwszy zostaną otwarte dla publiczności.

Sympozjum Teatrów Narodowych w Warszawie (źródło: materiały prasowe)

Sympozjum Teatrów Narodowych w Warszawie (źródło: materiały prasowe)

Wykład inaugurujący wygłosi Ngũgĩ wa Thiong’o uważany za najwybitniejszego żyjącego pisarza afrykańskiego. Polskim czytelnikom jest znany z powieści Chmury i łzy i Ziarno pszeniczne. Piątkowy panel będzie poświęcony aktualności teatru narodowego. W temat wprowadzą Karin Bergmann, dyrektor wiedeńskiego Burgtheater i Magnus Florin, kierownik literacki sztokholmskiego Dramaten. Wyjątkowym wydarzeniem obrad będzie tego dnia prezent urodzinowy od Burgtheater dla Teatru Narodowego – Wykład kantorowski Philippa Haussa. Aktor Burgtheater przedstawi przygotowany przez Ritę Czapkę montaż tekstów programowych Tadeusza Kantora, którego setną rocznicę urodzin obchodzimy w 2015 roku. Wykład zorganizowano przy współpracy Austriackiego Forum Kultury w Warszawie.

Drugi dzień obrad Sympozjum rozpocznie wykład Homiego Bhabhy – czołowego autorytetu w dziedzinie studiów postkolonialnych, autora wielu podstawowych pojęć, takich jak „mimikra” czy „hybrydyczność”. Homi Bhabha jest profesorem Harvard University, uhonorowanym jednym z najważniejszych indyjskich odznaczeń narodowych Padma Bhusan w dziedzinie literatury i edukacji.

Rozmowę na temat narodowości teatru narodowego zainicjują Neil Murray, naczelny producent w National Theatre of Scotland, który od przyszłego sezonu razem z Malcolmem McLarenem obejmie dyrekcję dublińskiego Abbey Theatre i Fumio Owada, dyrektor wykonawczy Japan Arts Council – instytucji nadrzędnej wobec japońskich teatrów narodowych.

W sobotę będzie można wysłuchać także wykładu Elżbiety Matyni, profesor The New School for Social Research w Nowym Jorku, autorki książki Performative Democracy, zorganizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Sympozjum Teatrów Narodowych 2015
Od 20 do 21 listopada 2015 roku
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
Warszawa

Dodaj komentarz