• 2015-11-09

Odklejanie – spektakl dedykowany Marcie Steiner

Spektakl Odklejanie (Ileż jeszcze trzeba odkleić), który zostanie zaprezentowany 14 listopada o godz. 18.00 w Studiu Na Grobli, przygotowano na podstawie wydanej niedawno książki rumuńskiego pisarza Maxa Blechera Zabliźnione serca oraz poruszającej historii choroby i powolnego zdrowienia Marty Steiner – czterdziestodwuletniej kobiety, aktywnej zawodowo matki i żony, która doznała nagłego paraliżu na skutek GBS (zespół Guillaina-Barrégo).

„Odklejanie”, reż. Adam Gąsecki, fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska (źródło: materiały organizatora)

„Odklejanie”, reż. Adam Gąsecki, fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska (źródło: materiały organizatora)

Zarówno książka, jak i dokumentalna opowieść Marty dotyczą sytuacji, w której ciało pewnego dnia odmawia posłuszeństwa, podczas gdy umysł i emocje pozostają sprawne. Bohater Zabliźnionych serc, Emanuel, zakuty w gipsowy gorset w sanatorium w Berck, przeżywa miłosne uniesienie i śmierć przyjaciela oraz odkrywa nowy kierunek swojej drogi życiowej. Jego losy są uzupełnione o wywiady z Martą Steiner – kobietą o wielkiej woli zdrowienia, opowiadającej bardzo szczerze o swoich przeżyciach z okresów przed chorobą i po niej. Bohaterowie stawiają sobie pytania o życie i jego sens, a także o to, jak zaadaptować się do sytuacji, kiedy nic nie jest już takie samo jak przedtem.

Jak wspomina Katarzyna Markowska, aktorka występująca w spektaklu:

Wspólne doświadczenia bólu i bezradności spowodowanej przymusowym fizycznym bezruchem oraz pytania o sytuację, w której ciało ze służącego nam wehikułu przemienia się w więzienie, stały się inspiracją do stworzenia spektaklu. Odklejanie opowiada o procesie przywracania ciału możliwości odczuwania i poruszania nim, a także o przeżyciach i emocjach osoby, która z chwili na chwilę zostaje „zamurowana” we własnym ciele, co pozbawia ją zdolności wykonywania nie tylko wszelkich aktywności ruchowych, ale też możliwości samodzielnego funkcjonowania w najmniejszych codziennych czynnościach, przez co nasze własne ciało na nieprzewidywalnie długi czas staje się marionetką w rękach innych, często obcych nam osób, a także wydających dziwne dźwięki maszyn.

Po przedstawieniu odbędzie się rozmowa z Martą Steiner, którą poprowadzą twórcy spektaklu. Cały dochód ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na rehabilitację antropolożki.

Odklejenie
Reżyseria: Adam Gąsecki
Występują: Adam Gąsecki, Eugeniusz Berg, Maciej Hanczewski, Katarzyna Markowska, Joanna Płóciennik, Beata Kozikowska
Ruch sceniczny: Pau Bachero, Kalina Duwadzińska
Asystent reżysera: Kalina Duwadzińska
Muzyka: Wojciech Król
14 listopada 2015 roku
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Wrocław

Dodaj komentarz