• 2015-11-09

Możliwość wyspy – najnowsza premiera TR Warszawa

TR Warszawa szykuje premierę spektaklu Możliwość wyspy na podstawie powieści Michela Houellebecqa w reżyserii Magdy Szpecht i ze scenografią Zbigniewa Libery. Akcja najnowszej sztuki rozgrywa się równolegle – dziś oraz w okolicach roku 4000.

„Możliwość wyspy”, reż. Magda Szpecht, plakat (źródło: materiały prasowe)

„Możliwość wyspy”, reż. Magda Szpecht, plakat (źródło: materiały prasowe)

Perspektywa przyszłości pozbawionej kryzysów egzystencjalnych, a także fizycznego bólu jest odpowiedzią na odrazę wobec współczesnego świata, w którym z wielu powodów panują samotność, pustka i bezsens. W ciągu dwóch tysięcy lat geografia świata i warunki klimatyczne kilkukrotnie uległy gwałtownym przemianom. Zamieszkujące ziemię genetyczne kopie dawnych ludzi spędzają życie w izolacji, czytając i komentując autobiografie swoich przodków.

Neoludzie mają zdolność fotosyntezy, ich wrażliwość na bodźce zewnętrzne jest mniejsza, nie znają radości ani rozkoszy, nie potrafią śmiać się, ani płakać. Rzeczywistość przyszłości poznajemy za sprawą Daniela24 i Daniela25 – klonów żyjącego w naszych czasach popularnego komika Daniela, pogrążającego się stopniowo w depresji, spowodowanej poczuciem starzenia się i samotności. Elementem łączącym przyszłość z teraźniejszością jest obecność psa Siri, który staje się symbolem wiernej, bezwarunkowej miłości.

Jakie wnioski przynosi obserwacja współczesności z perspektywy neoludzi? Czy da się ochronić więzi przed całkowitym zanikiem, kiedy na horyzoncie majaczy świat technologii z nieodległą perspektywą nieśmiertelności?

Możliwość wyspy
Reżyseria: Magda Szpecht
Dramaturgia i adaptacja: Michał Buszewicz
Scenografia: Zbigniew Libera
Muzyka: Piotr Kurek
Wideo: Ewa Łuczak
Światło: Karolina Gębska
Asystent reżyserki: Paweł Kulka
Asystentka scenografa: Ewa Małas
Obsada: Jan Dravnel, Sandra Korzeniak, Rafał Maćkowiak, Sebastian Pawlak, Siri, Justyna Wasilewska
Premiery: 19 i 20 listopada 2015 roku
Kolejne spektakle: 21, 22 listopada, 3 grudnia (premiera studencka) 4-6 grudnia, 17-20 grudnia 2015 roku
TR Warszawa

Dodaj komentarz