Herito – Horyzonty Balticum

W listopadzie odbędzie się premiera najnowszego numeru kwartalnika „Herito”, przygotowanego przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza. Temat przewodni – Horyzonty Balticum – sprowokowany został Przewodnictwem Polski w Radzie Państw Morza Bałtyckiego oraz związaną z tym potrzebą przyjrzenia się krajom położonym wokół Bałtyku oraz do zadania kilku pytań.

Kwartalnik „Herito”, „Horyzonty Balticum”, nr 20, okładka (źródło: materiały prasowe)

Kwartalnik „Herito”, „Horyzonty Balticum”, nr 20, okładka (źródło: materiały prasowe)

Balticum jako wspólnota geokulturowa? Argumentów na potwierdzenie tej tezy znalazłoby się zapewne tyle, ile głosów sceptycznych. Nie o dowody jednak idzie. Dużo ważniejsza wydaje się inna kwestia: dlaczego i po co warto myśleć w kategoriach wielkich regionów geokulturowych oraz jakie możliwości takie myślenie otwiera. Czy Bałtyk można nazwać Morzem Śródziemnym Europy Północnej? Czy łączy on, czy może dzieli mieszkające wokół niego narody? Z jakimi wartościami kojarzona jest bałtyckość? Czy mogą się one stać podstawą wspólnoty i tożsamości bałtyckiej? Jak dalece Polska jest krajem bałtyckim? W jakim stopniu Polacy stali się narodem morza?

W numerze między innymi:

  • Małgorzata Omilanowska i Adam Krzemiński zastanawiają się, czy Polska jest krajem morskim, a Bałtyk prawdziwym morzem.
  • Stefan Troebst, Włodzimierz Pessel i Kristian Gerner, przyglądając się historii regionu, pytają, kogo Bałtyk łączy, a kogo dzieli.
  • Barbara Törnquist-Plewa, Olaf Mörke, Leonidas Donskis i Tuomo Melasuo rozważają, na czym można budować bałtycką tożsamość.
  • Adam Balcer podąża szlakiem łączącym Balticum z islamem.
  • O literaturze, sztuce, muzyce i designie piszą i rozmawiają Szymon Piotr Kubiak, Jan Balbierz, Roxanna Panufnik, Adam Laskowski, Paweł Huelle, Łukasz Galusek, Monika Rydiger, Maris Takk i Rikke Jacobsen.
  • Bałtyckie szkiery i mierzeje fotografuje Gytis Skudžinskas (zdjęcia pochodzą z serii 99 bałtyckich opowieści).

Kwartalnik „Herito”, nr 20
Horyzonty Balticum
Premiera: listopad 2015 roku

Dodaj komentarz