Grzyby w filatelistyce, w malarstwie, w umyśle

19 listopada w Galerii Starter w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Grzyby w filatelistyce, w malarstwie, w umyśle. Znany z realizacji fotograficznego projektu A – Z (Gabloty edukacyjne) Andrzej Tobis występuje tym razem w roli malarza, w dodatku malarza wątpiącego.

Andrzej Tobis, seria znaczków „Współczesne malarstwo polskie”, Benon Liberski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Tobis, seria znaczków „Współczesne malarstwo polskie”, Benon Liberski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grzyby są reducentami – rozkładają martwe organizmy na związki chemiczne, dzięki czemu materia może krążyć w ekosystemie, stając się w kolejnych cyklach budulcem dla nowych organizmów. Niektórzy mówią, że gdyby nie grzyby, to cała ziemia pokryłaby się wielometrową warstwą opadłych z drzew liści. Ta wizja jest jednak zbyt optymistyczna – bez grzybów pełny obieg materii w przyrodzie byłby niemożliwy, więc świat taki jakim go znamy w ogóle przestałby istnieć. Mozolna, obejmująca wszystko destrukcja dokonywana przez grzyby sprawia, że rzeczywistość wciąż może się przekształcać.

Wielopoziomowa i wielowątkowa struktura wystawy czerpie ze źródeł tego zwątpienia, a punktem wyjścia stają się znaczki pocztowe – znaczki z motywem grzybów, znaczki z motywem malarstwa (seria Malarstwo Polskie i Współczesne malarstwo polskie), znaczki ze stemplem w kształcie grzyba.

Z charakterystyczną dla siebie precyzją i humorem Tobis analizuje występowanie motywu grzyba używanego nie tylko jako znaku graficznego, ale również jako symbolu dekonstruującego, zmieniającego porządek czy znaczenie. Ze zręcznością porusza się on po obszarach wspólnych dla trzech przenikających się tematów, jakimi są: znaczki pocztowe, grzyby i malarstwo. Najnowsze prace Tobisa układają się w rodzaj paranaukowej rozprawki, powstałej w toku przeprowadzonej kwerendy, bogatej w konteksty historyczne i geopolityczne, a prowadzącej do zaskakujących i wyrażonych z pewną dozą tęsknoty wniosków.

Andrzej Tobis, Grzyby w filatelistyce, w malarstwie, w umyśle
Od 19 listopada 2015 roku do 9 stycznia 2016 roku
Wernisaż: 19 listopada 2015 roku, godzina 19.00
Galeria Starter
Warszawa

Dodaj komentarz