• 2015-11-07

Niemieckie kino w Krakowie

Jak co roku w połowie listopada w Krakowskim Centrum Kinowym ARS rozpocznie się Tydzień Filmu Niemieckiego. Po raz kolejny będzie można zobaczyć najciekawsze propozycje kina niemieckiego, które premiery miały w ciągu ostatnich miesięcy. Festiwal potrwa od 13 do 19 listopada.

Tydzień Filmu Niemieckiego – plakat (źródło: materiały prasowe)

Tydzień Filmu Niemieckiego – plakat (źródło: materiały prasowe)

Festiwal zainauguruje film Victoria Sebastiana Schippera, który swoją premierę miał na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale i który zdobył Srebrnego Niedźwiedzia za zdjęcia, a później był nagradzany na wielu innych festiwalach oraz otrzymał 6 najważniejszych Niemieckich Nagród Filmowych.

W kolejnych dniach zaprezentowane zostaną pozostałe filmy przeglądu. Labirynt kłamstw jest niemieckim kandydatem do Oscara w kategorii filmów nieanglojęzycznych. Odtwórcą głównej roli jest Alexander Fehling, który jako młody prokurator walczy z układem w systemie sądownictwa powojennych Niemiec i daje impuls do rozpoczęcia procesów zbrodniarzy z Auschwitz. Film Jesteśmy młodzi, jesteśmy silni pokazuje inny rozdział niemieckiej historii, związany z atakiem na ośrodek cudzoziemców w Rostocku-Lichtenhagen, temat równie aktualny dzisiaj jak przed dwudziestoma laty. Czas kanibali porusza temat odpowiedzialności Zachodu za sytuację społeczno-polityczną w krajach rozwijających się, których obywatele szturmują dziś europejskie granice.

Program Tygodnia Filmu Niemieckiego dopełniają: nakręcony w Kairze dokument Art War, opowiadający o młodych i niepokornych artystach street artu, którzy za pomocą swojej sztuki walczą z kolejnymi egipskimi reżimami. Elixir to również film o ludziach sztuki, międzynarodowej grupie, która we współczesnym Berlinie szuka artystycznego spełnienia. W przeglądzie znajdzie się też zabawna i inteligentna komedia o relacjach między nauczycielką a rodzicami jej uczniów zatytułowana Pani Müller musi odejść.

Program:

  • 13 listopada – Victoria
  • 14 listopada – Labirynt kłamstw
  • 15 listopada – Czas kanibali
  • 16 listopada – Pani Müller musi odejść
  • 17 listopada – Jesteśmy młodzi, jesteśmy silni
  • 18 listopada – Elixir
  • 19.listopada – Art War

Tydzień Filmu Niemieckiego
Od 13 do 19 listopada 2015 roku
Krakowskie Centrum Kinowe ARS

Dodaj komentarz