VI Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej

6 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Jastrzębiu-Zdroju nastąpi uroczyste otwarcie VI Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej. OFFO to święto fotografii otworkowej na całym Górnym Śląsku.

Fot. Svetlana Myslyvets, VI Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej (źródło: materiały prasowe organizatora)
Fot. Svetlana Myslyvets, VI Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografowanie bez użycia tradycyjnych aparatów fotograficznych stało się w ciągu tych 12 lat organizowania festiwalu bardzo popularne i skupia zainteresowanie nie tylko amatorów i entuzjastów tej techniki, ale również zawodowców, którzy na co dzień parają się fotografią. Jest to technika, wydawałoby się, najprostsza, bo zdjęcia zazwyczaj wykonywane są przy pomocy własnoręcznie stworzonych aparatów, często zwykłych puszek i pudełek.

Fotografia otworkowa jest jednak równocześnie fotografią najtrudniejszą, ponieważ wymaga zarówno od autorów, jak i odbiorców szczególnego rodzaju wrażliwości. Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej pozwala przenieść się do tego niezwykłego świata – w pewnym sensie podglądanego przez dziurkę od klucza – gdzie niezwykle długi czas naświetlania, pozwala fotografującym być całkowicie z nią połączonym (być jakby poza czasem), a oglądającym pozwala tego czasu (jakże brakującego w zabieganym życiu) również doświadczyć.

OFFO pozwala zaprezentować różnorodność efektów, jakie można uzyskać techniką otworkową i spojrzeć nieco inaczej na czas towarzyszący jej powstawaniu. To spojrzenie i efekty w tegorocznym Festiwalu prezentuje 42 indywidualnych uczestników z Polski i 12 z zagranicy (Australia, Austria, Niemcy, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, USA i Wielka Brytania) oraz 8 Grup Twórczych (w sumie 47 osób), w tym jedna grupa – ACSAF – z Włoch. Bardzo cieszy fakt, że do grupy stałych bywalców, będących z OFFO od pierwszej edycji w 1995 roku, dołączyło w tym roku liczne grono nowych autorów. Prace nadesłane na OFFO można zobaczyć w 34 galeriach na całym Górnym Śląsku i nie tylko, od Alwerni po Racibórz.

Szczegółowy kalendarz wszystkich imprez towarzyszących VI OFFO, wykaz zaangażowanych galerii, wystaw i autorów prac znajduje się na stronie Festiwalu.

VI Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej
Otwarcie: 6 listopada 2015 roku, godzina 18.00
Miejski Ośrodek Kultury
Jastrzębie-Zdrój

 

Dodaj komentarz