Maria Wollenberg-Kluza w Miejskiej Galerii Sztuki

7 listopada w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi odbędzie się wernisaż wystawy prac malarskich, których autorką jest Maria Wollenberg-Kluza. Refleksyjne malarstwo artystki traktuje o namiętnościach, emocjach i przeżyciach, porusza problemy ogólnoludzkie, egzystencjalne, wprowadza treści metafizyczne, kieruje się odczuciami, posługuje się skrótem – symbolem.

Maria Wollenberg-Kluza, „Miłość bez gwiazd”, 1990 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maria Wollenberg-Kluza, „Miłość bez gwiazd”, 1990 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Malarstwo Marii Wolenberg-Kluzy nawiązuje w swoim wyrazie do takich twórców jak: William Blake, Caspar D. Friedrich, Witold Pruszkowski, Witold Wojtkiewicz, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, Jan Cybis, Stanisław Szczepański. Prowadzi również dialog ze współczesną literaturą, filozofią i psychologią.

W podejmowanych tematach artystka nie unika komentarza społecznego i historycznego. Symbol w obrazie przekształca się w działanie nastroju i ekspresji wyrażonych środkami artystycznymi przez stosowanie bogactwa koloru, ostrych kontrastów światła – cienia, sferyczności i poprzez pozornie szybkie kładzenie farby. Powstają obrazy przesycone wartościami nastrojonymi etyką i filozofią m.in. Norwida. Jak u preromantyków nurt ten poszukuje duszy świata.

Maria Wollenberg-Kluza – urodziła się w 1945 roku w Puławach. Studiowała na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1973 roku otrzymała dyplom z malarstwa z wyróżnieniem. Maluje najczęściej monotematyczne cykle po 20–30 prac.

Maria Wollenberg-Kluza, Malarstwo
Od 7 listopada do 3 stycznia 2016 roku
Wernisaż: 7 listopada 2015 roku, godzina 18.00
Kuratorka: Elżbieta Fuchs
Miejska Galeria Sztuki (Galeria Willa)
Łódź

Dodaj komentarz