Nullpunkt

Od 16 listopada Galeria Salon Akademii w Warszawie zaprasza na wystawę Marty Mielcarek Nullpunkt. W swojej realizacji artystka posługuje się formą wideo oraz odwołuje się do poczucia, że oko i nasz system postrzegania rejestrują jedyną prawdziwą wersję zdarzeń.

Marta Mielcarek, praca z wystawy „Nullpunkt” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marta Mielcarek, praca z wystawy „Nullpunkt” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marta Mielcarek dyskutuje z wiarygodnością przekazu wizualnego. Za obszar badań i obserwacji przyjmuje ludzkie ciało jako punkt zerowy naszego postrzegania otoczenia i świata. Obserwacje, które Mielcarek przeprowadza, to zestaw swoistego rodzaju badań na ludzkim ciele, a raczej z jego udziałem. Autorka ukazuje potencjał możliwości samego obiektu oraz potencjał zdarzeń wynikających z różnych form prowadzenia narracji.

Ekspozycja jest podzielona na trzy części. Pierwsza, będąca przedstawieniem czerwonego punktu, z którym widz konfrontuje się przy samym wejściu na wystawę, przypominającej swoim zapisem partyturę muzyczną. Kolejną pracę stanowią dwa obrazy, na których widzimy tę samą kobiecą postać wykonującą układ choreograficzny. Istotą dialogu tych dwóch obrazów okazuje się drobne przesunięcie w wykonywanym układzie i celowo przez autorkę stosowany zabieg pomyłki w ramach samego układu. Wątek pomyłki i niepewności – przeanalizowany w systemie ruchów, podwójności, dualności – w podstawowej formie konfrontacji stawia pytania o możliwość panowania nad własnym ciałem i zdolności do projektowania swoich działań.

Trzecią realizacją jest trzyekranowa projekcja biegu trzech zawodniczek. Bieg jako atawistyczna i podstawowa forma rywalizacji wpisuje się w sposób, w jaki autorka bada cielesność i programowość ruchu ciał swoich modeli. Jednak proponowany na wystawie wyścig jest szczególnie zajmujący, bowiem każdy z jego uczestników zwycięża. Konfrontujemy się z brakiem rozwiązania.

Zatem tak jak celem biegu jest wygranie, a brak jednego zwycięzcy daje brak satysfakcji, tak też celem oglądania jest dostanie odpowiedzi, upewnienie się w jakiejś prawdzie o świecie. Lecz na wystawie Nullpunkt nie dostajemy tej odpowiedzi. Wszyscy maja rację, wszyscy w jednym momencie dobiegają do mety.

Marta Mielcarek, Nullpunkt 
Od 16 do 24 listopada 2015 roku
Wernisaż: 10 listopada 2015 roku, godzina 18.00
Kurator: Prot Jarnuszkiewicz
Galeria Salon Akademii
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Dodaj komentarz