Świt ludzkości

Od 26 listopada BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zaprasza na wystawę Świt ludzkości Jakuba Słomkowskiego. To balansowanie między tym, co prehistoryczne i pierwotne a tym, co nas czeka w dalekiej przyszłości. Motyw kojarzenia i dwuznaczności jest tu nie tylko silnie wyeksponowany, ale też wręcz namacalny.

Jakub Słomkowski, wystawa „Świt ludzkości” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakub Słomkowski, wystawa „Świt ludzkości” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Świt ludzkości jest zarazem zmierzchem ludzkości. Widz na wystawie zostaje zaproszony do eksploracji przestrzeni, a punktem wyjściowym dla jego wyprawy jest kilka historycznych faktów. Podróż między przeszłością a przyszłością stanowi swoiste przekraczanie granic, które w kontekście najnowszych wydarzeń w Europie, jest zarazem fascynujące i przerażające. Zakwestionowanie całego, znanego nam dotąd porządku, artysta wzbogacił o charakterystyczny w jego twórczości motyw Świętego Animala, rozumianego jako pierwotna siła zrodzona z praw natury. Całości wystawy dopełni wyjątkowa oprawa muzyczna, pełniąca zarazem rolę przewodnika. Za scenografię odpowiada Łukasz Kwietniewski.

Jakub Słomkowski – urodził się w 1982 roku w Warszawie. Malarz, performer, poeta. Ukonczył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. W swoich działaniach artystycznych posługuje się wieloma mediami. Oprócz malarstwa, interesuje się także dźwiękiem i performancem. Bada wielość przekazów w zależności od medium i wyobrażeń wizualnych. Szuka odpowiedzi na to, w jakim stopniu obraz, a w jakim czyste ludzkie działania, są w stanie dotrzeć do odbiorcy.

Jakub Słomkowski, Świt ludzkości
Od 26 listopada do 13 grudnia 2015 roku
Wernisaż: 26 listopada 2015 roku, godzina 18.00
BWA Galeria Sztuki
Olsztyn

Dodaj komentarz