All that jeans

All that jeans to tytuł najnowszej wystawy organizowanej przez Galerię Miejską we Wrocławiu, którą będzie można oglądać od 13 listopada. Mariusz Mikołajek – wrocławski  artysta, którego praca zostaną zaprezentowane na wystawie – jest autorem przejmujących serii malarskich, akcjonistą i społecznikiem.

Mariusz Mikołajek, „Before you I”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mariusz Mikołajek, „Before you I”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zapytany o sens i cel swojej sztuki Mariusz Mikołajek stwierdził: „ Ja po prostu żyję i staram się pokazać na płótnie to, co dostrzegam w życiu swoim i innych osób. Taką mam pracę. Obserwuję, żyję, maluję”. Jednak pomimo tej deklaracji obrazy artysty powstają niejako poza czasem i obowiązującymi w świecie sztuki dyskursami, przebija z nich obojętność na wymóg szeroko pojętej nowości oraz zwrot ku uczuciom – najgłębszej podstawie ludzkiej egzystencji. Znalezienie klucza do twórczości Mariusza Mikołajka nie jest zadaniem łatwym. Z pewnością jedną z głównych determinant jego sztuki jest głęboka wiara w Boga, wrażliwość na problemy otaczających twórcę ludzi i ich życiowe priorytety.

Mikołajek słynie z braku pokory i bezkompromisowości, którą po raz pierwszy, lecz nie ostatni, wyraźnie zamanifestował w latach 80. w swojej pracy dyplomowej. Została ona uznana za kontrowersyjną i uderzającą w ówczesne władze, stąd wycofano ją z oficjalnej prezentacji, a później dopiero nagrodzono.  Malarz jest głęboko przekonany, że sztuka poprzez zawarty w niej ładunek emocjonalny i uczucia innych ludzi ma do wypełnienia misję – potrafi zmienić sposób postrzegania świata i otworzyć się na nowe perspektywy(…).

Fragment tekstu Agnieszka Patały – Galeria Miejska we Wrocławiu

Mariusz Mikołajek, All that jeans
Kurator: Mirosław Jasiński
Od 13 listopada do 5 grudnia 2015 roku
Galeria Miejska we Wrocławiu

Dodaj komentarz