Czym oddychać

Galeria SiC! BWA Wrocław zaprasza 6 listopada na wernisaż wystawy Marii Bang Espersen Czym oddychać. Wystawa stawia pytania o codzienne, z pozoru nieznaczące wybory człowieka, których suma może okazać się prawdziwą siłą zmiany.

Maria Bang Espersen, „One of my layers” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maria Bang Espersen, „One of my layers” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na Czym oddychać będzie można zobaczyć obiekty i filmy, które wiążą się z nieodzowną cechą szkła – jego transparentnością. Wykraczają jednak znacznie dalej poza spektrum materii, traktując ją symbolicznie.

Wszyscy dokonujemy prostych wyborów: jakie ubrania nosić, co obejrzeć w telewizji, z kim się przyjaźnić, na kogo zagłosować. Pozornie decyzje te nie mają żadnego znaczenia, ale ich suma może doprowadzić do społecznej zmiany. Czas rewiduje nasze wybory. Kwestionowanie ich to zazwyczaj reakcja na głęboki uraz, jakiego doświadczyliśmy. Pochodząca z Danii artystka Maria Bang Espersen opowiada o tym, jak konsekwencje pojedynczych wyborów i decyzji wpływają na zbiorowość i tworzą historię.

Espersen interesują przemiany ostatnich 30 lat jakie przetoczyły się przez Europę. Jeszcze do niedawna Polska była krajem komunistycznym, który od 1989 przeszedł głęboką przemianę. Szereg decyzji podjętych w tamtym czasie pociągnął bieg wydarzeń w specyficznym kierunku, prowadząc do miejsca, w którym jesteśmy dziś. Kontrasty pomiędzy obecną sytuacją Polski a jej przeszłością są jednak nadal widoczne.

Tytuł wystawy to także tytuł jednej z prac artystki – wideo, na którym Espersen oddycha głęboko, starając się utrzymywać kontakt wzrokowy z widzem. Oddychanie jest więc czymś więcej niż tylko czynnością fizjologiczną. Podczas gdy większość ludzi spędza godziny na obserwowaniu cudzego życia eksponowanego w telewizji, artystka konfrontuje nas z najprostszym, najbardziej intymnym i podstawowym zarazem odruchem – nabraniem powietrza w płuca.

Maria Bang Espersen – obroniła dyplom licencjacki na Royal Danish Academy w Bornholm oraz studiowała techniki szklane w Kosta School of Glass w Szwecji. Obecnie przygotowuje się do dyplomu magisterskiego na California Institute of the Arts. Espersen w swoich pracach wykorzystuje zarówno szkło, jak i rzeźbę, wideo, instalacje i działania performatywne. Znając tradycyjne techniki, eksperymentuje i bawi się formą, m.in. zanurzając rozgrzane szkło w rwącym potoku, lub bawiąc się kruchością i trwałością szklarskiego medium.

Maria Bang Espersen, Czym oddychać
Od 6 listopada do 9 grudnia 2015 roku
Wernisaż: 6 listopada 2015 roku, godzina 18.00
Kurator: Krzysztof Kucharczyk
Galeria SiC! BWA Wrocław

Dodaj komentarz