Tam i z powrotem / Hin und zurück

Od 7 listopada Małopolski Ogród Sztuki zaprasza na wystawę Tam i z powrotem / Hin und zurück urodzonego w Bytomiu Petera Bogatki, artysty pracującego i mieszkającego w Polsce oraz w Niemczech, absolwenta krakowskiej ASP zajmującego się malarstwem, rysunkiem i filmem.

Pater Bogatka, „Winter 2” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pater Bogatka, „Winter 2” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Motyw centralny prezentacji – o podwójnym, polsko-niemieckim tytule – stanowi biografia artysty jako kategoria niejednoznaczna, stale konfrontowana z takimi  pojęciami jak autentyczność, tożsamość, obcość, fikcja. W warstwie formalnej to zderzenie klasycznych technik z nowoczesnymi mediami jako  źródłem inspiracji.

Wyjechałem, tę decyzję podjęli za mnie inni, dorośli, byłem jeszcze dzieckiem. Wróciłem, o tym zdecydowałem już samodzielnie. Wyjazdów i powrotów było jeszcze bardzo wiele, do dziś wyznaczają rytm mojego życia. Między wschodem a zachodem, Polską a Niemcami. Wiek dwudziesty, wiek dwudziesty pierwszy, nowe granice, brak granic. W drodze między dwoma ojczyznami, dwoma językami. W świecie coraz liczniej wypełnionym poszukiwaczami przygód, dobrowolnymi emigrantami, uciekinierami, azylantami nie jest moja egzystencja niczym wyjątkowym. Z upływem czasu przychodzi zrozumienie, że pewnych miejsc i ludzi nie porzuca się nigdy ostatecznie, nawet będąc fizycznie nieobecnym. Dla artysty ojczyzną staje się pracownia, w niej powstają obrazy,w których tu i teraz, tam i przedtem znajduje formę wyrazu – pisze o sobie Peter Bogatka.

Peter Bogatka, Tam i z powrotem/Hin und zurück
Od 7 do 29 listopada 2015 roku
Wernisaż: 6 listopada 2015 roku, godzina 19.30
Małopolski Ogród Sztuki
Kraków

Dodaj komentarz