• 2015-11-05

Koncert nadzwyczajny

7 listopada w stolicy odbędzie się koncert muzyki iberoamerykańskiej. Po raz pierwszy w historii Warszawskiej Opery Kameralnej wykonywane będą utwory kompozytorów hiszpańskich i latynoamerykańskich.

Koncert muzyki iberoamerykańskiej w Warszawskiej Operze Kameralnej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncert muzyki iberoamerykańskiej w Warszawskiej Operze Kameralnej (źródło: materiały prasowe organizatora)

W sobotni wieczór w teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej będzie można usłyszeć utwory muzyków hiszpańskich i latynoamerykańskich: Modlitwa torreadora hiszpańskiego kompozytora Joaquina Turiny, El amor brujo Manuela de Falli w wersji orkiestrowej oraz Huapango meksykańskiego mistrza José Pabla Moncaya. Muzycy wykonają także kompozycję Andrzeja Panufnika w jego 24. rocznicę śmierci.

Na deskach opery wystąpi Marta Magdalena Lelek – jedna z najlepszych polskich skrzypaczek, koncertująca z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi z całego świata. Sinfoniettę Warszawskiej Opery Kameralnej poprowadzi uznany hiszpański dyrygent José Luis Castillo.

Marta Magdalena Lelek to skrzypaczka, która w 2003 uzyskała tytuł Bmus with Honours, a dwa lata później the Master Degree with Distinction in Performance. Występuje jako solistka z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi w Europie, Azji, Ameryce, Ameryce Południowej i Australii. Współpracuje z wybitnymi dyrygentami, takimi jak Maestro Jacek Kaspszyk, Tadeusz Wojciechowski, Paweł Przytocki, Charles Olivieri-Munroe, Jose Luis Castillo, Claude Villaret, Volodymir Sirenko, Hobart Earle, Wojciech Michniewski i Jerzy Salwarowski.

José Luis Castillo jest dyrygentem Bellas Artes Chamber Orchestra oraz  jednym z najbardziej znanych i aktywnych dyrygentów na scenie muzycznej. Od 1997 roku mieszka w Meksyku. W podwójnej roli – jako dyrygent i kompozytor – zdobył reputację specjalisty w repertuarze obejmującym okres od 1950 do współczesności. Castillo ma za sobą ponad 100 światowych premier oraz prawykonań dzieł najbardziej znanych kompozytorów końca XX wieku, takich jak: Andriessen, Berio, Donatoni, Francesconi, Gervasoni, Halffter, Manoury, Murail, Nishimura, Pesson, Rihma, Schuller, Trojan, Xenakis i Zimmermann.

Koncert muzyki iberoamerykańskiej
7 listopada 2015 roku, godz. 19.00
Warszawska Opera Kameralna

Dodaj komentarz