Historia lądowania

5 listopada Galeria Szklarnia w Łodzi zaprasza na wernisaż wystawy Historia Lądowania. Będzie można na niej zobaczyć instalację autorstwa Kuby Mikurdy i Jakuba Woynarowskiego, której towarzyszy film found footage zastępujący typowy tekst kuratorski.

Kuba Mikurda, Jakub Woynarowski, „Historia lądowania” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kuba Mikurda, Jakub Woynarowski, „Historia lądowania” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Historia lądowania to instalacja inspirowana filmami Stalker i Solaris Andrieja Tarkowskiego (a także ich literackimi pierwowzorami – Piknikiem na skraju drogi braci Strugackich i powieścią Stanisława Lema). Duet Woynarowski/Mikurda bada centralny w obu filmach motyw niezwykłego, fascynującego miejsca, wyróżnionej przestrzeni, która – w zależności od perspektywy – jawi się jako portal do innego świata lub ekran mentalnych projekcji bohaterów.

Wystawie towarzyszyć będzie przegląd filmów w Kinie Szkoły Filmowej :

  • 9 listopada, godz. 19.00, Historia lądowania: Stalker, reż. Andriej Tarkowski
  • 16 listopada, godz. 19.00, Historia lądowania: Twin Peaks: Ogniu krocz za mną, reż. David Lynch
  • 23 listopada, godz. 19.00, Historia lądowania: 2001: Odyseja kosmiczna, reż. Stanley Kubrick

Kuba Mikurda – zajmuje się współczesną psychoanalizą i teorią filmu. Autor monografii Nie-całość.  Žižek, Dolar, Zupančič. Zredagował m.in. książki poświęcone twórczości Terry’ego Gilliama, Braci Quay (z Adrianą Prodeus) i Waleriana Borowczyka (z Kamilą Kuc i Michałem Oleszczykiem). Wspólnie z Jakubem Woynarowskim opublikował esej wizualny Corpus Delicti. Przełożył m.in. Realne spojrzenie. Teorię kina po Lacanie Todda McGowana i fragmenty Lacrimae rerum Slavoja Žižka. Wykłada w Szkole Filmowej w Łodzi.

Jakub Woynarowski – absolwent i wykładowca ASP w Krakowie. Interdyscyplinarny artysta, designer i niezależny kurator. Twórca projektów z pogranicza teorii i praktyki wizualnej. Współautor książek Wunderkamera. Kino Terry’ego Gilliama (2011) i Corpus Delicti (2013). Autor komiksów The Story of Gardens (2010), Nietoty i Martwy sezon (2014). Współpracownik Korporacji Ha!art; redaktor serii Literatura wizualna. Twórca projektu artystycznego wystawy w Pawilonie Polskim na 14. Biennale Architektury w Wenecji. Laureat Paszportu „Polityki” za rok 2014 w kategorii sztuk wizualnych.

Kuba Mikurda, Jakub Woynarowski, Historia lądowania
Od 5 listopada do 15 grudnia 2015 roku
Galeria Szklarnia
Łódź

Dodaj komentarz