• 2015-11-05

Čači Vorba − Šatrika

4 lata po udanym albumie Tajno Biav lubelska grupa Čači Vorba powraca z nową płytą Šatrika. Premiera odbyła się 16 października w Niemczech, a na polski rynek wejdzie w listopadzie.

© Čači Vorba, fot. Krzysztof Werema − Vintage Agency / production: Aleksandra Markowska (źródło: materiały prasowe zespołu)

© Čači Vorba, fot. Krzysztof Werema − Vintage Agency / production: Aleksandra Markowska (źródło: materiały prasowe zespołu)

Čači Vorba szerzej niż dotychczas wykracza poza to, co w nurcie folk/world-music klasyfikuje się jako “Gypsy”, “Balkan” czy “Carpathian”. Na Šatrice  można usłyszeć kompozycje stonowane i gwałtowne oraz tradycyjne i nowoczesne równocześnie. Wszystkie elementy pozostają tu w doskonałej równowadze.

Šatrika, co w języku cygańskim znaczy „wędrowna”, to wielobarwna, wielopłaszczyznowa opowieść, snująca się od Europy Wschodniej, przez Bałkany oraz nieistniejącą już dzielnicę cygańską w Stambule (w której sfotografowano kota z okładki), aż po Indie czy azjatyckie stepy. Korzystają z przesyconej magią poezji ludowej, twórczości romskiej poetki Papuszy, a także tworzą własne teksty w wielu językach. W ich muzyce można odnaleźć elementy etniczne, cygański swing, rumuński blues, brzmienia śródziemnomorskie, czy w zaskakujący sposób przetworzony bałkański pop, jazz, psychodelię oraz wymykające się muzycznym definicjom własne pomysły charyzmatycznej wokalistki i skrzypaczki Marii Natanson i jej czterech muzycznych towarzyszy.  Przed laty zostali określeni przez prestiżowy brytyjski „Songlines” mianem jednej z najdoskonalszych i najbardziej dynamicznych grup z naszej części Europy.

Čači Vorba | Šatrika
Premiera: 16 października 2015 roku (Niemcy)
Wydawnictwo: Oriente Musik

Dodaj komentarz