• 2015-11-04

Kolacja na cztery ręce

Ostrygi, karczochy, ślimaki, stoły, a właściwie fortepiany suto zastawione wykwintnymi daniami – pierwsza realizacja w Teatrze STU sztuki Kolacja na cztery ręce w 1988 roku robiła ogromne wrażenie. Dziś, w czasach powszechnej obfitości wszelkich dóbr, wartością jest przede wszystkim spotkanie i rozmowa. Siłą przedstawienia nieodmiennie pozostało mistrzowskie aktorstwo. 6 listopada legendarny spektakl powraca na deski teatru.

„Kolacja na cztery ręce”, reż. Karzysztof Jasiński – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Kolacja na cztery ręce”, reż. Karzysztof Jasiński – plakat (źródło: materiały prasowe)

W pierwszej realizacji Kolacji na cztery ręce w Teatrze STU wystąpili: Jan Nowicki, Jerzy Bińczycki i Jan Peszek. Obecnie w rolach głównych zobaczymy: Emiliana Kamińskiego, Olafa Lubaszenkę oraz Macieja Miecznikowskiego. Spektakl ponownie reżyseruje Krzysztof Jasiński. Przedstawienie jest pierwszą z premier sezonu jubileuszowego Teatru STU, który 20 lutego 2016 roku obchodzi swoje 50-lecie.

Sztuka niemieckiego muzykologa Paula Barza opowiada o fikcyjnym spotkaniu dwóch gigantów świata muzyki – Jana Sebastiana Bacha (Lubaszenko) oraz Jerzego Fryderyka Händla (Kamiński). Rozmowa kompozytorów to błyskotliwy pojedynek dwóch barwnych osobowości, dwóch wizji sztuki – i życia dzięki sztuce. W starciu tym kompozytorom sekunduje kamerdyner Schmidt (Miecznikowski). Zgrabna żonglerka faktami historycznymi, odsłaniająca wiele intrygujących informacji o życiu obu kompozytorów, czyni z Kolacji na cztery ręce propozycję obowiązkową nie tylko dla melomanów.

Czy będącemu u szczytu sławy światowcowi i sybarycie Händlowi uda się onieśmielić skromnego kantora Bacha? Kto wyjdzie zwycięsko z pojedynku dwóch odmiennych artystycznych osobowości? Ile trzeba zapłacić za sukces i przychylność publiczności, a ile – za niezależność? Pytań wiele, ale jedno jest pewne – kolacja, na którą zaprasza Krzysztof Jasiński, to teatralna uczta, w trakcie której refleksja przeplata się ze szczerym śmiechem.

Przedstawienie, które jest koprodukcją Teatru STU i warszawskiego Teatru Kamienica, po raz pierwszy zaprezentowano 2 lipca podczas 20. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach.

Kolacja na cztery ręce
Reżyseria: Krzysztof Jasiński
Aktorzy: Emilian Kamiński, Olaf Lubaszenko, Maciej Miecznikowski
Premiera: 6 listopada 2015 roku
Teatr STU w Krakowie

Dodaj komentarz