Before the Orgy

27 listopada w Rondzie Sztuki w Katowicach odbędzie się wernisaż wystawy Poli Dwurnik Before the Orgy. To pierwsza obszerna prezentacja obrazów olejnych Poli Dwurnik w Polsce.

Pola Dwurnik, „Before the Orgy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pola Dwurnik, „Before the Orgy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie zostaną pokazane prace w większości przywiezione z berlińskiej pracowni malarki oraz kilku prywatnych kolekcji, m.in. płótna, które znalazły się w słynnej już, autorskiej ksiażce artystki Girl on Canvas. Dziewczyna na płótnie, wybór prac z serii Ogród Apolonii, nowe, oniryczne obrazy narracyjne, a także kilka niespodzianek.

Tytuł wystawy został zaczerpnięty z obrazu Dwurnik, na którym tłum barwnych postaci kłębi się gdzieś na tyłach pokrytego kurzem i cekinami berlińskiego kabaretu. Są tu m.in. ubrany w smoking Andrzej Zaucha, całujący się Diana i Akteon, dragqueen trzymająca akwarium ze złotą rybką, Lenin w rzeźbionej ramie, są malutkie, szare postaci próbujące zerwać ubranie z odwróconej tyłem dziewczyny. Niektóre z nich z przerażeniem łapią się za głowę, inne patrzą na nas przez lornetki.

Pośrodku nieprzebrana za nikogo siedzi sama artystka i z powagą spisuje uczestników orgii ogromnym długopisem. Każda z prac na wystawie jest takim momentem przed. Za chwilę rozpoczną się bachanalia, a Królowa Małp odda się bezstydnym obrzędom; Wielki Lis o trzech ogonach skoczy w przepaść za antylopą, wściekłe psy rozedrą suknię panny młodej, ogromne papugi zaduszą swoje ofiary, a Apolonia-Alcyna wyjdzie z pałacu do zwierząt-kochanków zamkniętych w zaczarowanym ogrodzie. Gdy domagająca się tego natura przejmie władzę, nastąpi oczyszczenie, kulminacja rozładuje napięcie, a rytuał zostanie spełniony.

Ale tytułowa orgia może być także inicjacją, początkiem nowego doświadczenia, wejściem w obszar nieznanego. Dwurnik kieruje uwagę odbiorcy ku określonej przestrzeni jego umysłu i otwiera go na gęste od farby i pożądania obrazy, każąc mu jednocześnie zajrzeć do zakamarków własnej podświadomości i zmierzyć się z ukrytymi tam pragnieniami i lękami.

Pola (Apolonia) Dwurnik – jest artystka wizualną urodzoną w 1979 roku w Warszawie. Uprawia głównie malarstwo olejne, różne formy rysunku, kolaż i sztukę poczty. Prowadzi także działalność wydawniczą (self-publishing) i redaktorską. Malarstwa i rysunku uczyła się w pracowniach rodziców – Edwarda Dwurnika, artysty malarza i Teresy Gierzyńskiej, artysty fotografika. W latach 1998–2003 studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie była współzałożycielką i pierwszą redaktorką naczelną magazynu artystycznego „Sekcja” oraz prowadziła Galerię Zakręt, w której debiutowało wielu uznanych dziś polskich twórców, m.in. Karol Radziszewski, Marzena Nowak, Igor Przybylski, Adam Jastrzębski, Anna Okrasko, Maciej Osika i inni. Pola Dwurnik mieszka w Berlinie i Warszawie.

Pola Dwurnik, Before the Orgy
W ramach XXIV edycji Festiwalu Ars Cameralis
Od 27 listopada 2015 roku do 17 stycznia 2016 roku
Wernisaż: 27 listopada 2015 roku, godzina 18.00
Galeria Rondo Sztuki
Katowice

Dodaj komentarz