Człowiek zmanipulowany

6 listopada Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu rozpocznie się wystawa Moniki Mausolf zatytułowana Dendra. Artystkę interesuje człowiek, uprzedmiotowienie ciała w dzisiejszej kulturze oraz szeroko pojęta sztuka feministyczna.

Monika Mausolf, „Jeździec” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Monika Mausolf, „Jeździec” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bodźce do tematów, jakie podejmuję w swojej twórczości, dostarczają głownie moje sny, często nie do końca odgadnione impulsy. Fascynuje mnie świat technologii, maszyn i archeologii przemysłowej w zderzeniu z rozpadem i organicznością świata naturalnego. Interesuje mnie badanie ludzkiej tożsamości urobionej i manipulowanej przez historię i ewolucję z wpływem przyrody, techniki, kultury, religii i stereotypów. Początkowo skupiałam się na postaci ludzkiej upokorzonej, zdominowanej przez swoją cielesność, poddanej torturom nowych technologii i genetycznych modyfikacji, a także nieprzewidywalnym defektom natury. Z czasem z tych antropomorficznych wizji wykluwa się quasi-orwellowski świat zwierzęcopochodnych dziwolągów uwikłanych w dziwne mistyczne, człowiecze rytuały.

Monika Mausolf

Monika Mausolf (1986) – absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, obroniła z wyróżnieniem dyplom na kierunku malarstwo w pracowni prof. Lecha Wolskiego. Na swoim koncie posiada szereg wystaw indywidualnych i grupowych zarówno w rodzimym Toruniu, jak i innych miastach, m.in. Warszawie, Poznaniu, Stalowej Woli, Olsztynie, Koszalinie oraz Berlinie. W swojej twórczości skupia się przede wszystkim na strukturze i materii. Uprawia malarstwo, rysunek, tworzy obiekty. Działa cyklami, uciekając się do najróżniejszych technik eksperymentuje z formami, strukturą, linią i kolorem, żonglując kontekstami zawsze stara się znaleźć wspólny mianownik dla swoich działań.

Monika Mausolf – Dendra
Wernisaż: 6 listopada 2015 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna do 29 listopada 2015 roku
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

Dodaj komentarz