Andrzej Muszyński powraca na wieś

Od 18 listopada w księgarniach będzie można znaleźć pierwszą powieść Andrzeja Muszyńskiego – autora reportaży i zbioru opowiadań – zatytułowaną Podkrzywdzie.

Andrzej Muszyński, „Podkrzywdzie” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Andrzej Muszyński, „Podkrzywdzie” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Mała, stara wieś pośrodku wielkiego „nigdzie”. Tu życie płynie swoim rytmem. Pradawnym zwyczajom akompaniują niewyraźne echa dalekiego świata, docierające zza Zamczysk, rzeki Białej i Pustyni Błędowskiej.

W jednej z chałup, na rozrogu porośniętym lipami, mieszkają dziadek i babka. Gospodyni sprawia wrażenie nieobecnej, chłop z każdym dniem wydaje się starszy – coraz częściej zaczyna szeptać do siebie niezrozumiałe, na wpół urwane zdania. Błądzi pustym wzrokiem i miewa napady obłędu. Gdzieś znika. Niekiedy na długie godziny. We wsi mówi się, że chodzi na Podkrzywdzie.

Wraz z nimi mieszka wnuk. Obserwuje codzienne rytuały, poznaje sekrety i fascynujące opowieści mieszkańców. Szybko orientuje się, że również jego rodzina ma swoją wielką tajemnicę… Kim lub czym jest nieokreślone „ono”, którego imię na wpół świadomie przywołuje dziadek?

Z opowieści chłopca, snutej w połowie słowami mieszkańców, a w połowie jego własnymi, z zasłyszanych i dojrzanych elementów wyłania się świat, w którym to, co przyziemne i realistyczne, łączy się z symbolicznym i niedookreślonym. Świat, którego oddanie wymaga osobnego języka. Świat, w którym to, co tamtejsze, okazuje się uniwersalne i aktualne.

Andrzej Muszyński (ur. 1984) – pisarz z wyboru, prawnik z wykształcenia. Pierwszy stypendysta Fundacji Herodot im. Ryszarda Kapuścińskiego, laureat konkursu na najlepsze opowiadanie na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu, ma na swym koncie również nominację do Nagrody Literackiej Gdynia oraz do Nagrody im. Beaty Pawlak. Laureat konkursu „Nauka a duchowość” Copernicus Center. Ostatnio debiutował jako poeta na łamach „Akcentu” i „Toposu”. Mieszka na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Podkrzywdzie to jego pierwsza powieść.

Andrzej Muszyński, Podkrzywdzie
Premiera: 18 listopada 2015 roku
Wydawnictwo Literackie

Dodaj komentarz