• 2015-11-03

Mainstream z elementami muzyki słowiańskiej

Piotr Wojtasik Quintet nie próżnuje i między 5 a 8 listopada planuje aż 4 koncerty!

Piotr Wojtasik, fot. Łukasz Szełemej płyty (źródło: materiały prasowe)

Piotr Wojtasik, fot. Łukasz Szełemej płyty (źródło: materiały prasowe)

Piotr Wojtasik Quintet to skład solistów na czele ze znakomitym polskim trębaczem Piotrem Wojtasikiem; towarzyszą mu: pianista Michał Szkil, Marcin Kaletka na saksofonie tenorowym, Michał Barański na kontrabasie oraz Eric Allen (Stany Zjednoczone) na perkusji. Muzycy prezentują jazz nowoczesny, momentami free jazz. Wszystkie utwory stanowią starannie dobrane autorskie kompozycje Piotra Wojtasika, które tworzą wyważone połączenie mainstreamu z elementami muzyki słowiańskiej.

Piotr Wojtasik to artysta obsypywany nagrodami, otrzymał m.in.: Fryderyka, Jazzowego Oscara, a także Mateusza Trójki. W rankingu magazynu “Jazz Forum” uznano go za najpopularniejszego polskiego jazzmana. Jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, wykładowcą macierzystej uczelni, jak również Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, prowadzi także warsztaty muzyczne. Zadebiutował na festiwalu Jazz Jamboree w 1988 roku wraz z zespołem New Presentation, z którym to też zarejestrował pierwszy materiał. Ostatnią z dotychczasowych płyt w jego solowym dorobku jest album Old Land, który ukazał się w 2013 roku. Na tej płycie jazz przeplata się z muzyką świata, a u boku lidera pojawiają się legendy, m.in Billy Hart, Kirk Ligtsey i  Essiet Okon Essiet.

Michał Szkil jest pianistą i kompozytorem. Zdobył wiele nagród na Międzynarodowych Festiwalach Jazzowych m.in.: I miejsce podczas 50 jubileuszowego Festiwalu „Jazz nad Odrą” 2014, I miejsce na XXXVII konkursie w Getxo (Hiszpania 2013). Prowadzi intensywną działalność koncertową występując wraz ze swoim kwintetem oraz kwartetem w najlepszych salach koncertowych i klubach jazzowych w Polsce i za granicą. Ściśle współpracuje z Piotrem Wojtasikiem. Koncertował m.in.: z Piotrem Baronem, Maciejem Sikałą, Robertem Majewskim, Grzegorzem Nagórskim.

Perkusista jazzowy – Eric Allen – to rodowity Nowojorczyk, studiował sztukę wykonywania jazzu i teorię muzyki w Lee Oddis Bass III przy Duke Ellington School For The Performing Arts w Waszyngtonie. Uczył się w klasie z tak wybitnymi kolegami jak: trębacz Wallace Roney czy basista Clarence Seay. Gdy grał w miejscowym klubie Blues Alley w D.C. odkrył go wielki jazzman Illinois Jacquet. Dzięki rekomendacji Illinoisa Eric zagrał z wielkim jazzmanem Lionelem Hamptonem. Następnie swoją ścieżkę muzyczną połączył z takimi gwiazdami jak: Slam Steward, Archie Shepp, Jon Hendricks, i Wallace Roney.

Michał Barański studiował na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Jacka Niedzieli. W czasie studiów założył wraz z pianistą Pawłem Kaczmarczykiem formację K/B/D trio z którą zdobył wiele nagród na festiwalach i konkursach jazzowych m.in nagroda Grand Prix na 40 Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu. Rozpoczął współpracę jako sideman z wieloma wybitnymi artystami polskiej i światowej sceny. Jest laureatem dwóch nagród Akademii Fonograficznej „Fryderyk” za udział w albumie Umiera Piękno Agi Zaryan w kategorii muzyka poetycka oraz za album Assymetry Zbigniewa Namysłowskiego w kategorii najlepszy album – muzyka jazzowa. W 2008 roku został wybrany przez czytelników Jazz Forumnajlepszym kontrabasistą roku. Od października 2012 jest wykładowcą na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w Instytucie Jazzu w klasie kontrabasu i gitary basowej.

Marcin Kaletka, urodzony w 1986 roku saksofonista tenorowy, to absolwent instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Frost School of Music, University of Miami, USA. Od 2014 r. wykładowca na Akademii Muzycznej w Katowicach. Zdobywca wielu nagród na festiwalach oraz konkursach jazzowych w kraju i za granicą. Na swoim koncie ma również nagranie trzech albumów jazzowych z zespołem Wierba & Schmidt Quintet: Maya (2009), Live in Getxo (2010), Black Monolith (2011) oraz płyty z wokalistą Wojciechem Myrczkiem We’ll Be Together Again (2010).

Piotr Wojtasik Quintet
5 listopada 2015 roku – Wrocław, ODT Światowid
6 listopada 2015 roku – Legnica, SDK Kopernik
Od 7 do 8 listopada 2015 roku – Łomża, Novum Jazz Festival
Producent: Indygo

Dodaj komentarz